Žijete v domě, který není novostavbou a má už nějaký ten rok za sebou? Trávíte většinu dne v práci a nemáte čas intenzivně větrat? Nezoufejte, řešení, které zaručí optimální obměnu vzduchu, existuje a je dostupné všem.

A proč je větrání tak důležité? Protože čistý vzduch s dostatkem kyslíku potřebuje k dýchání nejen člověk, ale i zdivo. Oběh a cirkulace vzduchu jsou důležité pro eliminaci vlhkosti zdiva, byť samotné vzlínání mokrých zdí neřeší, jsou zásadní prevencí před jejich tvorbou.

Jak na to?

Aby váš dům správně dýchal, je vhodné instalovat do něj rekuperační jednotky. Decentrální větrací systémy jsou osazovány přímo do obvodových zdí. Skládají se zpravidla z regeneračního tělesa z keramiky a reverzních ventilátorů. V každé místnosti je umístěna jedna, popřípadě více větracích jednotek, v závislosti na rozloze. Tyto jednotky odvádějí znečištěný vzduch ven z budovy. Po uplynutí časového intervalu přivádějí opět čerstvý vzduch zpět. U tohoto systému není zapotřebí potrubních rozvodů.

Proč zavřít okna?

Decentrální větrání plně nahradí větrání okny. Díky řízené cirkulaci navíc ušetříte teplo, které vám běžně oknem uteče, tudíž jednáte energeticky nehospodárně a finančně neekonomicky. Činnost rekuperačních jednotek lze nastavit jen v určité hodiny, nebo nechat cirkulaci probíhat celodenně. Keramický výměník si udržuje stále svoji teplotu, proto v letním období částečně ochlazuje přiváděný horký vzduch. V nočních hodinách se doporučuje větrací systém přepnout do režimu trvalého větrání, kdy nasává chladnější noční vzduch do ložnice a dětských pokojů a nahřátý vzduch odvádí z obýváku či kuchyně.

Levná investice

Jedna větrací jednotka, například typ iV-Smart+, zvládne vyvětrat 20 m2 (50 m3) obytné plochy. inVENTer sice není určený k vysoušení budov, ale dlouhodobým užíváním výrazně snižuje riziko nepříjemné vlhkosti a pocity zatuchlosti, jimiž staré domy trpí. Instalace větracího systému je velice jednoduchá. Může ji provést jakákoliv stavební firma, či zručnější soukromá osoba ve spolupráci s kvalifikovaným elektrikářem.

Na různé typy větracího systému inVENTer je možné čerpat dotace ve státním dotačním programu NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM, takže vás tato investice vyjde levněji, než byste si mysleli.