V době veder stejně jako lidé, tak i rostliny potřebují zvýšený příjem vody. Zavlažování nelze nastavit podle času nebo kalendáře. V úvahu je třeba brát typ trávy a půdy, odvodnění, ale také zda je trávník vystaven většinu dne na slunci nebo ve stínu. Určitě si nenechte radit od souseda, pro vás a životní prostředí bude mnohem lepší, když sami rozpoznáte potřeby svého trávníku. Automatické zavlažování vám ušetří čas a vodu. Doporučujeme Procházkový test trávníkem.  Jak test pobíhá? Jednoduše, použijete chůzí.  Pokud je váš trávník žíznivý, nestojí rovně, pak se otočte a koukněte se na své stopy.  Pakliže se tráva nepostaví a stopy budou viditelné ještě několik minut, tak vaše tráva potřebuje vláhu. Pokud se tráva po chvilce narovná, je závlaha dostačující.

Jak nastavit délku zavlažování?

Správná délka zavlažování podpoří k růstu kořenovou soustavu. Nedostatečné zavlažování má za následek špatný růst kořenů trávy, více je choulostivý k nemocem, k větší citlivosti na sucho, nedostatečná odolnost vůči šlápotám. Není důvod váhat s automatickým zavlažováním půdy, pokud toužíte po pěkném trávníku. Nejlepší dobou na zavlažování trávníku je taková, když po skončení zavlažování je vaše půda prosáklá do 10 cm hloubky. Nejlépe to zjistíte lopatovým testem. Co se týká doby polévání, opět lze provést test. Podle něho přesně určíte, jak dlouho mít spuštěnou automatickou závlahu.

Jak provádět test k automatické závlaze?

Spusťte svou závlahu po dobu 20 min, a pak použijte lopatu. Pomocí lopaty vydloubněte v trávě klín, a tak zjistíte do jaké hloubky je zem tmavší a tím mokrá. Pokud je půda vlhká do 15 cm, zavlažovací systém je správně nastavený. Tento test je třeba udělat na různých místech zahrady a podle toho nastavit dobu závlahy. Každá travnatá zóna si žádá jinou délku doby závlahy. Tento test je dobré provádět i v průběhu roku a podle toho nastavovat časové intervaly zavlažování.