Životní styl, místo a objekt, ve kterém bydlíme, ovlivňuje naše zdraví i rodinné a osobní štěstí. Přesvědčují nás o tom stále se množící řady vyznavačů starých čínských pravidel feng–šuej, kteří je aplikují do naší západní kultury. Leckdy je však až velmi nápadná shoda čínského učení s pravidly, které uznávali už naši předci. Například jedno staré pravidlo říká:

„Když jsi nemocný, přestěhuj se na venkov. A když se ani pak neuzdravíš, přestěhuj se do dřevěného domu.“

drevostavby-5Vyjadřuje dva nejpodstatnější faktory stavební biologie – prostředí a materiál. Není se tedy čemu divit, že v poslední době, která se vyznačuje hektičností a vysokými nároky na naše nasazení, stále více lidí hledá pro svůj domov čím dál pečlivěji ideální kombinaci vhodného pozemku a příjemného objektu. Díky tomu stoupá i zájem o dřevostavby.

Moderně koncipované dřevostavby

Bydlení v moderně koncipovaných dřevostavbách má kvalitu 21. století, přestože jako základního stavebního prvku jsou využity materiály osvědčené tisíciletími. Projektanti dřevostaveb dokonce dokážou prvotní projekty zděných domů bez problémů upravit pro dřevostavby ať už roubené, nebo skeletové. Specialisté na dřevostavby umí vytvořit domy určené jak k trvalému bydlení, tak ty, které slouží převážně k rekreaci. Není pro ně problém postavit tvarově moderní dřevostavby, které zapadnou do městských aglomerací, i takové dřevěné domy, které odpovídají folkloru venkova či stavebním zvyklostem v chráněných krajinných oblastech.

Cedr jako stavební materiál

Díky tomu, že stavebníci specializovaní na dřevostavby v současné době dávají přednost cedrovému dřevu, umí snížit sesychání konstrukcí a prasklinám, na které narazíte v každé roubence našich skanzenů. Severoamerický cedr se tak u dřevostaveb stává čím dál oblíbenějším materiálem i u nás. K přednostem cedru patří vyšší odolnost vůči ohni, trvanlivost, protože nenatahuje vlhkost, a výše zmíněná stálost objemu. Navíc je lehký. Oproti smrku váží až o 90 kilogramů na kubík méně, což umožňuje projektantům větší volnost a rozmach.

Dřevostavby z cedru pro objekty k trvalému bydlení nabízí tedy ideální kombinaci pro zdravý životní styl a nároky na komfort moderního bydlení, a to v souladu se staletími osvědčenými principy a tradicemi.

Související

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *