Mnoho zájemců o krátkodobé půjčky se obává prověřování registrů dlužníků. Na jejich seznamy se totiž dostává čím dál více lidí. Právě zápis v registru může být hlavní důvod, proč někteří poskytovatelé žádost o rychlou půjčku neschválí. Ovšem situace není tak tragická, jak by se mohlo na první pohled zdát.

 

Existují ještě půjčky bez registru?

Nový zákon o úvěrech výrazně zpřísnil podmínky pro poskytování půjček. Poskytovatelé jsou nyní povinni mnohem důsledněji prověřovat bonitu žadatele. Proto se laická veřejnost domnívá, že tento proces automaticky vyřadí všechny zájemce se zápisem v registrech dlužníků. Jenže zákon nenařizuje, jakou formou má k prověřování bonity docházet. Proto mnoho společností zachovalo nabídku půjček bez registru.

 

Nahlíží se tedy do registrů dlužníků?

Postup nebankovních a bankovních společností můžeme rozdělit do 3 skupin:

 

 1. Někteří poskytovatelé půjček ihned deklarují, že do registrů dlužníků stále nenahlížejí. Potom se opravdu stále jedná o „čistokrevné“ půjčky bez registru.
 2. Druhá skupina poskytovatelů sice do registrů nahlíží, ale navzdory případnému zápisu může krátkodobou půjčku poskytnout. Podmínkou ovšem je, aby měl žadatel dostatečnou bonitu. Zrovna tak se posuzuje důvod, proč k samotnému zápisu vzniklo. Důvody jsou roztříděny do různých kategorií, podle nichž dochází i k určení rizikovosti zájemce.
 3. Nakonec tu jsou ostatní poskytovatelé, mezi které patří zejména banky. Tyto společnosti žadatele se zápisem v registru rovnou odmítají.

 

Kdo se může dostat do registru dlužníků

Do registru dlužníků se může dostat občan, podnikatel i právnická osoba. Mezi hlavní důvody zápisů patří:

 

 • závazky z nezaplacených půjček po splatnosti
 • nezaplacené pojištění
 • dluhy z leasingů
 • neuhrazené energie (plyn, elektřina apod.)
 • dluhy za telefonní hovory a internet
 • další nezaplacené druhy služeb a zboží

 

Jak vidíte, nejde tedy pouze o půjčky, ale i o mnoho jiných možných dluhů. Lidé, kteří se ocitnou v registrech dlužníků, obvykle získají hromadnou nálepku „problémový klient“.

 

Přesto si vždy pamatujte, že schválení žádosti o půjčku záleží na konkrétním systému vyhodnocování bonity u jednotlivých poskytovatelů půjček. Některé zápisy jsou pro ně závažnější, než jiné. Např. jednou zapomenutá nezaplacená faktura za paušál k internetu má určitě menší rizikovost, než klient, který opakovaně nesplácel svoje dluhy z půjčky před výplatou apod.

 

Jak zjistit, zda jste v registru dlužníků

Jedinou možnou cestou je podat žádost o výpis z registru dlužníků. Jenže tento krok je zpoplatněný, navíc existuje hned několik registrů. Proto musíte požádat o výpis u všech, kde to je možné. Další alternativou je si zjistit, do jakého registru dlužníků vámi vybraný poskytovatel půjčky nahlíží a tam podat žádost. Toto zjištění je ovšem složité až nemožné, protože tyto společnosti neprozrazují svoje postupy prověřování bonity.

Může být zápis v registru vymazán?

Může, ale není to rychlý proces. Hlavní podmínkou je úhrada všech dluhů, kvůli kterým jste v registru zapsáni. Následně je potřeba podat žádost o výmaz. Ovšem zde musíte počítat s tím, že každý registr má odlišné podmínky. Někde musí uplynout doba 6 měsíců, jinde 1 rok. U nejznámějšího registru dlužníků SOLUS to jsou dokonce 3 roky.

 

Nejznámější registry dlužníků

 • SOLUS – Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům. Jedná se o nejpoužívanější registr. Členy sdružení jsou zejména banky, leasingové společnosti, telefonní operátoři, pojišťovny a další.
 • CRU – Centrální registr úvěrů, který provozuje Česká národní banka. Zde se evidují všechny půjčky, úvěry a kontokorenty.
 • BRKI – Bankovní registr klientských informací. Obsahuje informace o úvěrech o fyzických osobách, včetně časově omezené úvěrové historie.
 • NRKI – Nebankovní registr klientských informací. Eviduje finanční a bankovní produkty fyzických osob. U právnických osob eviduje leasingy. Oboje s časově omezenou historií.
 • CERD – Centrální registr dlužníků. Vedle dluhů obsahuje i další databáze, jako jsou např. probíhající konkursy nebo registr plátců DPH.

 

Jak se vyhnout zápisu do registru?

Jedinou možností je platit svoje závazky včas. K tomu je potřeba dodržovat zásady zodpovědného půjčování. Tzn. půjčovat si jen tolik, kolik jste opravdu schopni splatit. To platí zejména pro půjčky bez registru, které jsou přece jenom o trochu více benevolentní v oblasti schvalování žádostí. Dále je v rodinném rozpočtu vždy potřeba mít nějakou rezervu, kvůli nečekaným výdajům. Významnou roli hrají i náklady na půjčku. Proto by měl každý využít online srovnání půjček a vybrat si takový produkt, který je pro něj nejvýhodnější.