Že by se ho měli obávat jen majitelé starších chalup a chataři? To rozhodně ne, červotoč se může objevit i u vás doma – v novostavbě. A byť byste do na první pohled do malého brouka neřekli, dokáže napáchat fatální škody. Jak byste měli dřevo efektivně chránit a předejít nejhoršímu?

V případě naprosté většiny zástupců dřevokazného hmyzu jsou hlavními aktéry larvy a nikoliv dospělí jedinci. Červotoč není výjimkou – jeho larvy si ve dřevě budují chodbičky, jejichž přítomnost zaznamenáme až ve chvíli, kdy se na povrchu objeví výletový otvor.

Nebezpečí plynoucí z aktivity červotoče je dvojí. Kromě toho, že spletité chodby výrazně snižují pevnost dřeva, v podstatě otevírají vstupní bránu dřevokazným houbám, které mohou následně napáchat ještě větší škody.

Jak poznáte, že se skutečně jedná o červotoče?

Pokud jste v okolí napadeného dřeva zaznamenali jemné piliny, všimli jste si malých dírek (výletových otvorů) na povrchu a v noci slyšíte charakteristické chroupání, pravděpodobně se jedná právě o některého z několika druhů červotoče (obvykle červotoč proužkovaný a červotoč umrlčí). Měli byste jednat rychle – dřevokazný hmyz se rychle šíří a co začalo jediným napadeným kusem nábytku, může zanedlouho skončit kompletně zamořenou domácností.

Jak napadené dřevo zachránit?

Ideální je ochrana dřeva v podobě impregnace v době, kdy je nové a červotočem netknuté. Jenomže jak se říká – pozdě bycha hodit – a když už se červotoč objeví, nemá smysl zoufat nad tím, co jste neudělali. Naopak se chopte některého ze speciálních přípravků určených pro boj s dřevokazným hmyzem a injektujte jej do otvorů.

Injektace přípravku proti červotočům není účinná v případě, že se larvy zavrtaly příliš hluboko. Pak je jedinou možností eliminace mikrovlnným zářením či jinou moderní metodou (např. ionizující gama záření). Po eliminaci škůdců je vhodné dřevo impregnovat a předejít tak návratu nezvaného hosta.