kompostKompostování – velmi účinný způsob likvidace plevelů, přebytkové zeleného hnojení plodin a neustále hromadících se v zahradě organických zbytků. Kvalita kompostu závisí na dodržení určitých pravidel při kompostování:

– Kompost umístíme na takové místo, kde nebude překážet ani majitelům, ani kterémukoliv z jeho sousedů;

– Kompost vždy musí být pokryt trávou, rašelinou nebo zeminou a pro další obohacení mohou být přidány hnojiva a popel;

– Musíte zajistit, aby se kompost nestal živnou půdou pro škodlivé plevely;

– Zralý kompost je lepší, pokud je starý dva roky, doporučuje se ho dvakrát lopatou v každém ročním období proházet;

– Neházejte odpadky do kompostu, stejně jako chemikálie, minerály a další obtížně rozložitelné materiály;

– Některé listy a hrubé zdřevnatělé zbytky je lepší naházet do samostatné jámy, protože proces organického rozkladu je mnohem pomalejší.

– Není na škodu obohatit kompost o minerální prvky v podobě melounových listů a pohanky, jež jsou schopny akumulovat vápník, kostival – draslík, kopřiva – železo a dusík, list hořčice poskytne fosfor. Velké množství rostlinné hmoty poskytuje slunečnice, ale může být přidána do kompostu, pouze má-li menší výšku než 1,2 m.

Co s listím na zahradě?

Nepříjemný zápach – hlavní příznak nekvalitního kompostu

Ukazuje se, že doporučená pravidla nebyla plně respektována. Po dosažení zralosti kompostu vůně má být příjemná, jako vůně země v lese. Před použitím kompostu kontrolujeme jeho připravenost. Testovací zkouška ukáže míru vlivu kompostu na růst rostlin. Pokud dochází ke zpoždění klíčení, pak použitý materiál není zatím připraven, a proto ho necháme minimálně ještě jeden měsíc zrát.

Jak zjistit zralost kompostu?  

Nachystáme si dva malé květináče. Do jednoho dáme kompost a do druhého obyčejnou zeminu. Pak do obou květináčů vysejeme semínka řeřichy nebo ječmene. Při nedostatečně vyzrálém kompostu vyklíčí méně rostlinek než na obyčejné zemině.

Více info na: http://dumazahrada.info/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *