pilovy-kotoucPro tenké plechy, sendvičové materiály, řezání pevných povrchových materiálů, vláknocementových desek, plexisklo a tak dále lze použít pilové kotouče umožňující široké spektrum řezání od plastů, hliníku až po neželezné kovy. Užitečným pomocníkem jsou kotouče se 7- geometrii zubů. Jejich výhodou je kvalita řezu jak na okružní pily, radiální ramenové pily nebo okružní kotoučové pily. Při správném řezu zaručují řezy bez otřepů i na stranách laminovaných desek a esteticky dobře vypadají. Snahou odborníků je docílit co nejkvalitnějších řezů již zmíněných materiálů, které jsou na řez obtížnější. Tento problém řezných otřepů materiálů potažených na spodní straně můžou vyřešit strmé pilové kotouče s hrotem a střídavým zubem. Materiál potažený na obou stranách je nejlépe obráběn použitím ostří s prudkým zubem. Cílem je řezná hrana, která nelze rozlišit pouhým okem. U těchto kotoučů je speciální úprava a čepele jsou potaženy speciální vrstvou stříbra, která nám navyšuje ochranu proti korozi a zvyšuje klouzavost bez otřepů a díky tomu i životnost nožů.

Pilové kotouče – VHM

Tvar zubu Aw (podobně jako rozteč DIN 1837) – Sloužící pro řezání v malých hloubkách, jemných profilů, trubek a vysoce odolných materiálů. Rozteč pilových kotoučů činí 0,8 mm až 3 mm. U těchto pilových kotoučů docílíme jemného řezu na malé hloubky, vhodný pro materiály vyžadující jemný řez. Opak plný materiál se nedoporučuje řezat těmito pilovými kotouči.

Tvar zubu B (podobně jako rozteč DIN 1838) – Oproti AW tvar zubu B jsou tyto pilové kotouče vhodné pro sloty ve větších hloubkách řezu. Vhodný pro tovární stroje z abrazivních a vysoce odolných materiálů.. A zajisté taky vhodný pro řezání silnostěnných trubek a profilů abrazivních a vysoce odolných materiálů.

Pilové kotouče HSS a HSSE

Tvar zubu B, Bw a C (DIN 1838) – Pilové kotouče pro sloty větších hloubek a silnějších profilů a trubek. Rozteč má větší než 3 mm a proto jsou vhodné i pro řezání plného materiálu. Bw snižuje boční přilnavost materiálu a vzájemné mletí je bez snížení řezné síly. V neposlední řadě tvar zubu C vhodný pro plný materiál s roztečí taky nad 3 mm. Jeho vysoký řezný výkon nám snižuje i řezné síly čímž docílíme většího výkonu. HSSE jsou uzpůsobeny strojům, které dělí trubky. Pro speciální stroje dělící trubky se zuby utvořeny konkrétním případům a druhům strojů.

HSS pilové kotouče na bižuterii – Využití pro řezání bižuterie nejčastěji zlata a stříbra s klasickým továrním tvarem zubu s jemně ozubeným pilovým kotoučem.

Úzké frézy – VHM

Kapovací tvar zubu a tvar zubu IV kapovací, hrubé (dle DIN 1834) – Jedná se o frézu vhodnou pro hluboké řezy pro materiály vysoké pevnosti. IV kapovací slouží taky pro hluboké řezy ale převážně se používá na nekovy jako jsou hliník, křemík, titan, plast a tak dále.

S podélnou drážkou dle DIN 138 – Úzká fréza se středně hrubou roztečí zubů pilových kotoučů. K hladkému chodu nám přispívá kapovací úprava. Kvůli ostrým řezným hranám jsou využívány převážně pro frézování vysoce pevných a ambrazivních materiálů do pevnosti 1800 N / mm 2 nebo hliníku, titanu, nerezové oceli a tak dál.

Úzká fréza – HSSE

Kapovací a rovný tvar zubu B (DIN 1834) – Otvor i zbytek výbavy je podle standartu. Jedná se o frézu vhodnou pro hluboké řezy nástrojové oceli, litiny a podobně s vysokou rozměrnou přesností a kvalitou povrchu.

S podélnou drážkou dle DIN 138 – Jedná se o úzkou frézu se středně hrubou roztečí zubů. Přímé ozubení nám zaručuje dobrou přesnost a hluboké řezy. Výhodou je velmi hladký chod díky kapovací úpravě. Z důvodu velmi
ostrých řezných hran na okraji a na straně se využívá medvědího frézování materiálů s pevností do 1200 N / mm 2. Průměr otvoru je stanoven na standardní kovové pily a kompozitní nástroje.

Související

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *