Proč je pobyt v sauně prospěšný

saunaDo podvědomí lidí se sauna dostala především jako zařízení, které má blahodárné účinky na zdraví člověka. Pravidelný pobyt v sauně  zvyšuje odolnost organismu proti běžným infekcím horních cest dýchacích, povzbuzuje a vylaďuje nervové i hormonální funkce organismu. Sauna také zvyšuje látkovou výměnu, odplavuje únavové látky a zlepšuje zásobování těla kyslíkem.

Z léčebného hlediska sauna našemu organismu pomáhá. Známé je její využívání při aromaterapii (při léčbě horních cest dýchacích, při poruchách pohybového ústrojí, při nespavosti). Sauna se také využívá k prohřátí kloubů u některých ortopedických diagnóz. Žádná sauna však není samospasitelná a to si musíme pamatovat.

Proč pobývat v sauně pravidelně?

Pravidelná návštěva sauny nám však pomáhá celoročně, nejen v chladných měsících. Pokud jsme unaveni z práce, není nic lepšího a zdravějšího než právě sauna. Pomáhá odstranit stres, psychické vypětí, nespavost, ale i vyčerpání. Krom toho saunování posiluje obranyschopnost organismu, a tedy i fyzickou kondici. Intenzivní pocení totiž dokáže náš organismus zbavit zplodin látkové přeměny.

Proč infrasauna?

Infračervená prohřívací tepelná kabina je dřevěná kabina, ve které jsou umístěny speciální zářiče. Bývá většinou prostorově menší než sauna finská. Jejími přednostmi jsou nízká spotřeba elektrické energie a rychlé vyhřátí (5- 10 minut). Teplota se zde pohybuje od 40°C do 60°C. Pocení je intenzivnější neboť infračervené záření proniká hluboko do tkání. Z toho důvodu není třeba opakovat cyklus prohřátí a zchlazení jako v sauně finské. Infrasauny mohou pomáhat při chřipce a nachlazení, celulitidě, odbourávání kalorií, revmatických potížích a řadě dalších zdravotních problémů.

Saunování je individuální požitek a zážitek. Každý na saunu reaguje jinak a po svém. Někomu bude více vyhovovat sauna finská, jinému zase infrasauna. Pokud byste si tedy chtěli pořídit saunu domů, je lepší saunování vyzkoušet a najít si vlastní způsob. Pouze správným saunováním dosáhnete nejvyššího uspokojení, uvolnění a určité životní radosti.

 

Související

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *