Trampolíny bez ochranné sítě pro děti rozhodně NE!

Trampolíny se těší stále větší oblibě u dětí i dospělých. Skákání na nich je nejen velmi zábavné, ale zároveň i zdraví prospěšné. To ovšem platí pouze, pokud se dodržují bezpečnostní opatření. V opačném případě si můžete na trampolíně přivodit vážné zranění.

Nejčastěji dochází ke zlomeninám končetin. Pokud na trampolíně skáče společně více dětí, velmi snadno mohou dopadnout plnou vahou na nohu či ruku svého kamaráda. Skákání více lidí na jedné trampolíně je opravdu nebezpečné a není dovoleno!

K nejvážnějším zraněním však dochází při pádu mimo trampolínu. Krom zlomenin si může dítě způsobit úraz hlavy či páteře. Řadě úrazů můžeme předejít instalací ochranné sítě kolem trampolíny. Podívejme se na to, jaká kritéria bychom při výběru bezpečnostní sítě měli zvážit.
Vedení sítě je možné dvojím způsobem. Sítě vedené vnitřkem zmenšují opticky skákací plochu, jsou totiž umístěny přesně kolem obvodu skákací plochy a zabraňují tak dopadu či poskakování po krytu pružin. Mezi jejich nevýhody patří zajištění sítě tkaničkami, které se vlivem počasí velmi rychle ničí. Je třeba provádět častější kontrolu upevnění sítě, aby v případě utržení poškozené tkaničky nedošlo k vypadnutí dítěte z trampolíny.

V nabídce se častěji vyskytují sítě vedené vnějškem, tedy po vnějším obvodu trampolíny. Ty nezabraňují doskoku až na okraj trampolíny s pružinami. Ale kryty pružin zajišťují, že dítě při nepovedeném skoku dopadne do měkké ochrany pružin bez zranění. Velkou výhodou tohoto typu sítě je její vyšší pevnost, jelikož síť je zajištěna navlečením rukávů (tunýlků) přímo na tyče stojící po obvodu trampolíny.

Materiál na ochrannou síť, nosnou konstrukci, skákací plochu….

O kvalitě ochranné sítě nám napoví nejen její cena, vyšší cena není vždy zárukou kvality. Je potřeba sledovat materiál, z něhož je síť vyrobena. Mnohé levné trampolíny splňují bezpečnostní pravidla lépe než značkové modely.

U sítí vedených vnějškem sledujeme hlavně materiál rukávů, které se navlékají na tyče. Ve velké většině jsou vyrobeny z PE – polyethylenu. Vlivem UV záření rukávy trpí a může dojít k jejich natržení. Rukávy vyrobené z PVC taktéž podléhají škodlivým účinkům UV zářením, ale jejich životnost je oproti polyethylenovým delší.

Ohledně materiálu je třeba sledovat i zdánlivě nedůležité drobnosti jako například hrubost samotné síťoviny. Některé sítě jsou natolik hrubé, že při pádu na ně může dojít k nepříjemným odřeninám.

Počet tyčí a spodních úchytů sítě

Počet tyčí, na něž se síť napíná, závisí na počtu nohou trampolíny, tyčí je vždy dvojnásobný počet. Při koupi trampolíny je třeba zvážit, jaké budou rozestupy mezi tyčemi držící síť. Čím menší vzdálenost tyčí od sebe, tím vyšší je pevnost sítě. Optimální vzdálenost tyčí u trampolín s ochrannou sítí je cca 110 – 130 cm.

Věnujte také pozornost počtu klipů, které přidržují síť zespodu. Zde opět platí, čím je jejich počet vyšší, tím bezpečněji je síť uchycena.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *