Průměrná spotřeba elektrické energii v posledních letech neustále stoupá. Úspora energie zajímá snad každého. Sviťte proto s rozumem. Zhasínejte všude, kde nejste, na chodbách, na schodišti i v kuchyni. Vhodnými pomocníky jsou i čidla. K úspoře energie pomohou i úsporné žárovky, díky kterým lze uspořit až 80 % energie. Použijte je hlavně tam, kde se svítí často a dlouho. Přináší 5x menší spotřebu a 15x delší životnost oproti obyčejným zářivkám. Umístění světla v blízkosti zrcadla, odrazem světla od zrcadla zdvojnásobí a přinese zdarma více světla.

Pohotovostní režim energii neuspoří

Nenápadně vyhlížející pohotovostní stand-by režim vás přijde i na 1 500 Kč ročně. Pohodlné vypnutí dálkovým ovládáním elektrickou energii čerpá dál. Patří sem televize, DVD přehrávač, set-top box, počítač, tiskárna, mikrovlnka i nabíječka. Poznáte je snadno podle zabudované diody nebo hodin. Přístroje, které momentálně nepoužíváte, vypněte tlačítkem off, nebo odpojte úplně ze zásuvky. Pořiďte si prodlužovačku s vypínačem a jedním stiskem vypnete najednou více přístrojů. Nepoužívejte televizi, jako zvukovou kulisu. Stejně tak i rádio. Pokud něco děláte, vaše produktivita práce rázem stoupne. Nejlevnější variantu dává přítomnost nejbližších a přátel. Ukolébává vás televize ke spánku? Není to ideální zvyk. Nemůžete-li se jej zbavit, začněte používat sleep timer, tedy automatické vypnutí po určitém čase.

Energetický štítek a kvalita spotřebiče

Díváte se automaticky na etikety v obchodech? Tak to ještě obezřetněji čtěte při koupi spotřebičů do domácnosti. Každý má podle nařízení Evropské unie energetický štítek a díky jednoduchým piktogramům srozumitelně poznáte jeho kvalitu, roční spotřebu elektřiny, vody, emise a hlučnost. Energetická třída se pohybuje v rozmezí od A až G. Nepodléhejte neodolatelné cenové nabídce a sahejte po A či A+, čím víc +, tím víc jsou úspornější. Případné vyšší počáteční náklady vám bohatě vrátí nízká spotřeba vody a elektřiny. Nejvíce je to znát u ledniček a mrazáků.