neobvykla-pergolaZahradní pergoly jsou velmi dobrou volbou v případě, že nechceme být vystaveni síle letních slunečních paprsků, nebo netoužíme být sledování sousedy, nebo třeba jen chceme prožívat čas v útulném prostředí.

Neobvyklé řešení zahradní pergoly

Přinášíme Vám neobvyklé řešení zahradní pergoly. To v sobě spojuje všechny důvody uvedené výše a navíc řešení “kam s přebytečnou zeminou ze zakládání stavby”.

Jak nápad vznikl

Jistě nám dáte za pravdu, že každá ušetřená koruna při stavbě RD je dobrá. Při realizování základů pro RD bylo třeba vyhloubit základové pásy. Vykopaná zemina se umísťovala na určité místo na pozemku. Zemina byla určena k pozdějšímu odvezení, což by stálo nemalé finanční prostředky. Nápad využít tuto přebytečnou zeminu z vykopání základů vznikl až ve chvíli, kdy majitel uviděl obrovskou hromadu hlíny. Jelikož umístění parcely bylo na otevřeném prostranství a majitel by stejně musel řešit zakryté místo pro sezení, prosil pana bagristu ješte to samé odpoledne o vytvoření valu ve tvaru oblouku.

Pergola

Stavba pergoly byla dalším stupněm vývoje ” jak vytvořit stinné místo”. Majiteli se nechtělo stavět klasickou “hranatou” pergolu. Jelikož vlastní malou truhlářskou firmu, snadno se mu navrhovalo jiné řešení. Takové, které by využilo obloukovitý tvar valu a vytvořilo velmi příjemné prostředí.

Pergola – řešení

Základ pergoly je klasický: 4 stojky spojené 4mi “pozednicemi” a “zavětrování” k zajištění stability. Stojky jsou připevněny k betonovým patkám, které jsou kryté stejnou dlažbou jako celá středová plocha podlahy. Stojky musí být k patkám připevněny pomocí kování, které zabezpečí nevnikání vlhkosti do dřeva.

Krovy pergoly jsou namontovány ve tvaru “sedlové střechy”. Nejsou ale rovnoběžné. Krovy jsou rozmístěny paprskovitě a přečnívají pergolu až k vrcholům celého valu. Tam jsou připevněny k malým patkám pomocí kování opět z důvodu ochrany před vlhkostí.

Jako střešní krytina byl použit asfaltový šindel. Ten tvoří jednotlivé obdelníčky, takže nebylo problém takto pokrýt i přečnívající části krovu.

Umístění pergoly a rostliny

Taková stavba ale zabere hodně místa a nehodí se tak na malé pozemky. K osázení rostlinami použijte takové, které se spojí a zamezí tak růstu plevele (skalník apod..), nebo proti plevelu použijte folie. Pro příjemné posezení uvnitř pergoly využijete zahradní nábytek.

Taková zahradní pergola určitě patří k těm “pracnějším”. Výsledek ale stojí za to!

Autorem projektu i realizace Michael Sibera
Více info: http://www.nabytek-dnes.cz/pergola-v-hlinenem-valu-p42

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *