Alternativní bydlení může být i nejlevnější způsob bydlení
Co je to alternativní bydlení, jaké jsou jeho možnosti a skutečně se jedná o nejlevnější způsob bydlení? Přemýšlíte o tom, že forma alternativního bydlení je pro vás šitá na míru? Nevíte, který typ nového přístřeší si vybrat? Nebo dokonce uvažujete, že budete součást alternativní komunity v ČR? Podíváme se, jaké jak vypadá alternativní bydlení, zda je v ČR možné být součástí alternativní komunity a co vše takové alternativní bydlení obnáší.
Alternativní komunity v ČR
V ČR je hned několik komunit, které praktikují alternativní bydlení. Tedy lidé žijící v takové komunitě jsou nezávislí, ať už co se týče tepla, vody i všeho ostatního. Elektřinu si ve většině případů vyrábí sami za pomoci ať už fotovoltaických elektráren nebo jiných zdrojů, stejně tak vodu. Zeleninu i ovoce si pěstují, a i v ostatních věcech jsou soběstační. Pokud hledáte právě tyto komunity, více informací najdete např. ve Facebookové skupině zde. Pokud vás tedy zajímají detaily ze života alternativních komunit, nejjednodušší cestou jsou sociální sítě, kde najdete fotky i další informace a můžete se zeptat na cokoliv. V podstatě se skutečně jedná o nejlevnější způsob bydlení, ovšem za předpokladu, že neočekáváte luxus a nadstandard a jste ochotni přiložit ruku k dílu a některých vymožeností se vzdát.
Jaké jsou možnosti alternativního bydlení
V současné době se s tímto druhem bydlení roztrhl pytel. Na Instagramu najdete nabídky či ukázky alternativního bydlení z celého světa. A je nutno podotknout, že se jedná opravdu o unikátní a krásné bydlení. Forem alternativního bydlení je mnoho. My si zde některé popíšeme 4 typy, které jsou v současné době velmi oblíbené.
1) Tiny Home
Tiny Home je aktuálně jedna z vůbec nejvíce oblíbených alternativ bydlení. Jedná se o domek na kolečkách, který je postaven z čistě přírodních materiálů a vše v něm je řešeno tak, aby prostor vyhovoval nárokům klasického bydlení.
Tiny house je svobodné bydlení pro každého, kdo nemá velké nároky a chce být flexibilní. Většina těchto domků je obyvatelná i v zimě a vzhledem k tomu, že se jedná v podstatě o přívěs, můžete ho zaparkovat TÉMĚŘ kdekoliv. Ale má to samozřejmě i svá pravidla, která je potřeba dodržet. V tomto rozhovoru z deníku.cz je vše pěkně detailně popsáno. Tiny Home můžeme říci, že je flexibilní dům bez hypotéky, v kterém se budete cítit naprosto svobodně.
2) Kontejnerový dům
Kontejnerový dům je vhodný pro ty, co mají pozemek a chtějí levné bydlení. Kontejner nestojí půl milionu a jeho stavba se vším všudy vás určitě vyjde podstatně levněji, než kdybyste stavěli nový dům. Nicméně je potřeba vzít v úvahu materiál, z kterého jsou kontejnery vyrobeny, a to je ocel. Zkuste se v horkých letních dnech zavřít do kontejneru a asi v něm moc dlouho nevydržíte. Tedy pokud byste uvažovali o tomto stylu bydlení, pak doporučujeme zaměřit se primárně na izolaci domu.
Kvalitní izolace by měla být u každé stavby, která je využívána, ať už pro bydlení či práci, prioritou. Dále bude nutné vytvořit vchod a okna, které klasicky kontejnery nemají a vzhledem k tomu, že kontejner nemá kolečka, tak také budete potřebovat pozemek a přívod vody i elektřiny. Tedy zde se už o nebavíme o tak levném a nezávislém stylu bydlení, ale pro některé je to možnost, jak ušetřit za stavbu.
3) Hobití domky
Chaloupka v podzemí, kde vám po střeše mohou chodit lidé, kteří ovšem nebudou tušit, že vám chodí po střeše. Bydlení jako z pohádky. A má i mnoho výhod ale i svá proti. Výhodou je rozhodně ekonomická stránka bydlení. Jedná se totiž o energeticky nízkonákladové bydlení. Teplo se v kvalitně vyrobeném podzemním domku drží mnohem déle a spotřeba je mnohem nižší než u klasického rodinného domku. Co se týče nákladů na pořízení takového domku, zde je otázkou, kde budete stavět. Pokud budete chtít domek vyvrtat do skály, pak vás to vyjde asi dost draze, ale v případě, že zvolíte jemnější povrch, jako je hlína, pak můžete ušetřit.
Nevýhodou může být vnitřní osvětlení. Přeci jen oken v takové podzemní noře moc nenajdete. A tím narážíme hned na další problém, a to je větrání domu a přívod vzduchu a oběh vzduchu v „noře“. Při stavbě je pak potřeba také promyslet, jak se vyhnout vytopení při přívalových deštích. A v neposlední řadě budete muset vyřešit i přívod elektřiny a vody do domku. Pokud by se vám tento pohádkový typ bydlení zamlouval, nejprve se připravte tedy na to, co obnáší stavba tohoto bydlení a co vše vás to bude stát nejen po finanční stránce.
4) Hausbót
Hausbót je jednoduše řečeno loď, na které se můžete ubytovat. V současné době se nabízí hausbóty k pronájmu a pokud si nejste jisti, které bydlení je pro vás to nejlepší, můžete si to nejprve vyzkoušet. Jaké jsou výhody bydlení v hausbótu? Pokud jste typ, který miluje probouzet se při zvuku šplouchajících vln, pak je to pro vás to pravé. Celoročně obytné hausbóty jsou zateplené a v zimě se nemusíte bát, že umrznete. Na druhou stranu, pokud chcete domek, kde je prostor pro více lidí nebo čekáte rodinu, hausbót asi nebude to pravé ořechové.
Hausbóty jsou většinou prostorově menší, a tedy ať už se jedná o pohodlí nebo uskladnění věcí může to být pro někoho problém. Další věc je, že se jedná o „pohyblivý domov“ s čímž vznikají další otázky, jako je doručování pošty, nahlášení trvalé adresy atd. Pokud tedy hledáte domov pro rodinu, pak hausbót úplně nedoporučujeme, jestliže nejste dobrodruh srdcem i duší. Existuje řada dalších alternativních řešení bydlení. My jsme uvedli 4 základní, která aktuálně letí podle naší redakce nejvíce. Vybrat si to nejvhodnější může být časově náročné, ale jak se říká „dvakrát měř a jednou řež“ a to platí téměř u všeho včetně bydlení.
Tip: Přečtěte si i další články o bydlení.