Fotografie: baňková masáž

Baňkování a akupunktura hrají v tradiční čínské medicíně velkou roli

Pro léčbu mnoha zdravotních problémů a taktéž ke zmírnění bolestí se v rámci tradiční čínské medicíny používají různé metody, především pak baňkování a akupunktura. Tradiční čínská medicína je komplexní systém zdravotní péče, který vznikl před více než 2 500 lety v Číně. Založena je na filozofických principech a praktických znalostech zaměřujících se na harmonii těla, mysli a ducha.

 

Základní termíny v tradiční čínské medicíně

Tradiční čínská medicína pracuje s několika pojmy. Prvním je jin a jang, což je princip duality, kde jin a jang představují protikladné, ale komplementární síly v přírodě i těle. Rovnováha mezi těmito silami je důležitá pro zdraví. Dále je tradiční čínská medicína založena na pěti prvcích – dřevu, ohni, zemi, kovu a vodě. Tyto prvky jsou v dynamickém vztahu a mají vliv na různé orgány i systémy v těle. Velký význam má i energie životní síly čchi, jež proudí tělem po drahách zvaných meridiány.

 

Baňkování vs. akupunktura

Alternativní medicína je po celém světě na vzestupu, ostatně není se čemu divit, protože výsledky jsou prokazatelné. Velice známými metodami, které čínská tradiční medicína používá, jsou baňkování a akupunktura. Při baňkování se používají baňky, a ty se pak umisťují na pokožku a vytváří podtlak, čímž mobilizují průtok krve do dané oblasti. Baňky bývají skleněné, bambusové i hliněné. Při akupunktuře se do pokožky jemně zavádí jehly do akupunkturních bodů. Terapie baňkováním a akupunktura mají podobné cíle, a to zmírnit bolest zvýšením průtoku krve do dané oblasti a podpořit přirozené hojivé vlastnosti těla.

Akupunktura i baňkování mají původ v Asii a používají se k úlevě od migrény, léčbě vysokého krevního tlaku a eliminaci depresí. V čínských a egyptských lékařských učebnicích je spousta záznamů, které tyto metody podrobně popisují. Doba trvání procedur se pohybuje mezi 10 až 30 minutami.