Diamantové kotouče – rozdělení

Základní rozdělení diamantových kotoučů je dle provedení :

  • celoobvodové
  • segmentové
  • celoobvodové s turbosegmentem
  • segmentové s turbosegmentem

Kotouče s turbosegmentem jsou oproti kotoučům bez „turbo“ vybaveny ještě drobnými perforacemi – drážkami. Hlavní rozdělení je na celoobvodové a segmentové. Ty se od sebe liší, jak už název naznačuje, provedením segmentu. Diamantové kotouče celoobvodové mají segment nepřerušovaný – vyrobený z jednoho kusu. Takové kotouče jsou většinou určeny k řezání tvrdých materiálů jako je keramika, dlažba. Ve velké většině případů je nutné takový kotouč chladit z mnoha důvodů viz níže. Celoobvodový segment je ve většině případů připevněn k tělu kotouče metodou „sintrováním“ – více níže. Diamantové kotouče segmentové mají segment přerušený – resp. každá část segmentu je zvlášť. Takové kotouče se daleko lépe samy chladí, lépe odnášejí opracovaný materiál. Segmentové diamantové kotouče se ale nehodí pro jemné práce, kdy požadujeme hladký neoštípaný řez.

Diamantové kotouče dle připevnění segmentu k tělu kotouče

  • sintrovaný

  • vařený laserem

sintrovany-segmentovy-kotoucMetoda „sintrování“ je založena na „spečení“ spojovaných materiálů pod tlakem. Diamantové kotouče sintrované se používají pro měkké a středně tvrdé betony, cihly, střešní tašky nepálené, keramiku a pod. – většinou se musí chladit. Pokud ale chceme řezat například armovaný beton, je třeba nasadit diamantový kotouč vařený laserem.

laserem-vareny-segmentovy-kotoucTato metoda zaručuje velmi kvalitní připevnění segmentu k tělu kotouče. Takový kotouč snese obrovské zatížení a nemusí se chladit. Jedinou malou nevýhodou je, že svár minimálně zasahuje do segmentu a mírně zmenšuje jeho použitelnou výšku. Další možností připevnění segmentu je měkkou pájkou (stříbrem). Takové kotouče je třeba chladit více, než pečlivě.

Další možností (nejdůležitější), jak rozdělovat diamantové kotouče je dle požadavku na opracování:

Diamantové kotouče řezné | brusné

Zde je využití jasné diamantové kotouče řezné slouží k řezání a brusné k broušení stavebních materiálů.

Diamantové kotouče – rozdělení dle materiálů, které potřebujeme opracovat v dalším článku…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *