Fotografie: online kurz houbaření kurzy pro radost

Houbaření pro amatéry rozhodně není

Houbaření je v České republice téměř národním sportem. Dokážu si představit, že houbaření by mohlo být stejně, jako je to u fotbalu, rozděleno na Moravskou ligu, Českou ligu a pak třeba podle krajů. Ovšem houbaření pro amatéry opravdu není. Jeden chybný úlovek vám může způsobit dost zásadní zdravotní problémy. Jak tedy houbařit, jaká pravidla dodržovat a kde se naučit vše o houbách i lesích, v kterých ty nejlepší kousky najdete?

3 zásady správného houbaře

V první řadě si pojďme připomenout 3 hlavní zásady houbaření, bez kterých se jednoduše neobejdete.

  1. Co neznám nesbírám – jestliže houbu neznáte nebo si nejste jisti, zda je jedlá, prostě ji nechte růst dál a hledejte ty co znáte. Ušetříte tím čas, někdo i nervy při hádce s partnerem a místo v košíku, které se může hodit pro kousky, které znáte.
  2. Sbírám houbu celou i s podhoubím – někdo si bere do lesa nožík, ale pravý houbař se pozná tak, že vytáhne houbu celou i s podhoubím a následně zasype dírku po houbě proto, aby pozůstatek podhoubí neuschnul. Nezasypává se odřezky z houby. To je špatně, stejně tak jako když budete uřezávat houbu nad podhoubím a necháte zbytek v hlíně. Jediná správná cesta je vytáhnout, zasypat díru po houbě hlínou a houbu očistit buď až doma nebo v lese, ale nezasypávat dolík.
  3. Houby sbírám do košíčku – chodíte na houby s igelitkou? Snad ne, ale kdyby tak si raději upleťte košíček nebo si ho jednoduše kupte v obchodu. Houby se v igelitu zapaří a rozhodně to poznáte nejen na jejich chuti, ale po delší době v igelitce i na jejich vzhledu.

Velký kurz houbaření aneb staňte se profíkem a nedělejte chyby

Pokud i vy jste nadšeným houbařem, ale nemáte dostatečné znalosti a vědomosti o mykologii, je tu pro vás  online kurz, který vás naučí houbařit jako profíky. Jedná se o online kurz houbaření, kde prvních pár lekcí získáte zdarma a kurz si tak můžete vyzkoušet. Samozřejmě existuje i spousta aplikací do mobilu, které vám při houbaření mohou být užitečné. Online kurz houbaření vám ovšem dodá jistotu, a navíc si ho můžete přehrát i v lese na mobilu a ujistit se, že jste se nezmýlili.

Kde rostou a kdy?

V online kurzu se ovšem nenaučíte jen rozeznávat hřiby od mochomůrek, to by bylo velmi snadné. Naučíte se také, které druhy hub najdete v listnáči, ve smíšeném lese i v jehličnanu a kdy na ně zajít, abyste měli úlovek jistý.

Houby léčivky

Stejně jako jsou léčivé bylinky i v českých lesích můžete najít léčivé houby. Které a opět kde je můžete najít nejčastěji se naučíte v online kurzu. Upřímně, tohle ví jen málokdo a po absolvování kurzu z vás bude dokonalý mykolog s vědomostmi, kterými překvapíte celou rodinu.

Spusťte si zdarma první lekce a vyzkoušejte si online kurz houbaření zdarma.

Online kurz nabízí první lekce zdarma a následně je jen na vás, zda v něm budete pokračovat či nikoliv. Držíme palce a přejeme pohodové houbaření.