Fotografie: barvy na zeď

Jak na malování obývacího pokoje? Psychologie barev, postup a na co si dát pozor

Pokud vás čeká výmalba stěn v obývacím pokoji a přemýšlíte, jak na to, jaké barvy stěn zvolit či jaké barvy nátěrů zvolit, věnujte pozornost následujícím řádkům. Dozvíte se postup jak vymalovat krok po kroku. Vysvětlíme také, jak barva ovlivňuje náladu. Víte, která má uklidňující účinek a která naopak stimuluje k produktivitě?

Volba barvy stěn v obývacím pokoji

Než se pustíte do malování stěn v obývacím pokoji, měli byste si dobře promyslet jak výběr barvy stěn, tak i typ barvy, kterou budete stěny vymalovat. Obývací pokoj je nejreprezentativnějším místem domu. Měl by tedy jak dobře vypadat, tak vytvářet dobré podmínky pro odpočinek. A to do značné míry závisí na správné barvě interiéru.

Výběr barvy stěn v obývacím pokoji však představuje mnoho úskalí. Často je těžké se rozhodnout, zda zvolit tlumené barvy, nebo třeba intenzivnější. Pokud toto už víte, čeká vás výběr konkrétního odstínu. A možností je zde mnoho. Nabídka výrobců je velmi bohatá a ani lákavě znějící názvy barev tento úkol neusnadňují.

 

TIP: Měly vaše děti záchvat uměleckého vyjádření a odnesly to zdi, které si teď říkají o novou výmalbu? Podívejte se na 5 tipů, jak vyčistit stěny a ušetřete za novou barvu.

 

Barvy stěn: útulné nebo prostorné?

Barvu interiéru většinou začínáme vybírat od stěn. Barvu stěn často lidé volí impulzivně v domnění, že později lze vše nějak upravit. Nejčastěji také volba směřuje k co nejneutrálnější barvě stěn. Proto tak vznikne interiér anonymní jako v paneláku ze 70. let minulého století, přitom se vyplatí mít koncepci barevnosti stěn již od začátku prací na interiéru.

Můžete začít se svými potřebami. Je velmi důležité, jaký máte temperament a co od interiéru očekáváte: zda hledáte prostor, světlo, povzbuzení k produktivitě, nebo preferujete izolaci, útulnost a polotmu.

Nejčastější potřebou je potřeba interiér zkrášlit, dodat mu známý, útulný charakter. Na zeď proto lidé věší fotografie, na poličku dávají babiččin příborník, ale za tímto účelem malují stěny i do odstínů hnědé, okrové a žluté, protože jsou spojeny s útulným hřejivým interiérem.

Fotografie: typologie barev

Útulné barvy stěn mají vyzařovat teplo a příjemný pocit. Ale zařídit velký interiér, kterým je obvykle obývací pokoj, tak, aby bylo dosaženo efektu útulnosti, je poměrně obtížné. Takové barvy naopak vyvolávají pocit dusna a nedostatku místa.

Pomocí vhodně zvolených barev je snazší vytvořit pocit prostoru a prosvětlení. Chladnější barvy nabízejí právě iluzi většího prostoru.

Dosáhnout efektu útulného a zároveň prostorného interiéru je však velmi obtížné. Tyto dva aspekty se v zásadě vylučují. Můžete mít teplý a prosluněný prostor jako na středomořské pláži, ale pamatujte, že takovéto kompozici zpravidla dominuje chladivá tyrkysová a modrá.

 

Jaká barva stěn ovlivňuje náladu?

Modrá

Modrá barva stěn znamená svěžest, chlad a čistotu. Pamatujte, že patří k barvám s chladnými tóny, takže pokud sníte o útulném obývacím pokoji, modrá není tím nejlepším řešením.

Tato barva interiér opticky zvětšuje a je tedy vhodná do menších obývacích pokojů. Různé odstíny od světlé a jemné modré až po tmavou, téměř černou námořnickou modř, umožňují použití barvy v různých interiérech. Modrá uvolňuje, uklidňuje a osvěžuje – v obývacím pokoji bude dokonalá.

Oranžová

Oranžová barva stěn je barva optimistů, dodává energii a vede k akci. Rozjasní dům, navodí klima tropů. Oranžová se hodí k modré (jako kontrast), k bílé (v její společnosti působí ještě tepleji) i k studené zelené. Některé odstíny oranžové jsou velmi intenzivní. Vyplatí se je pak používat také v bytových doplňcích a nástěnných dekoracích.

Béžová, černá, šedá

Barvy stěn přírody – béžová, černá, šedá. Barvy přírody dávají pocit bezpečí, napomáhají práci a koncentraci. Na jejich pozadí skvěle vyniknou doplňky ve výrazných barvách, jako je modrá, zelená nebo žlutá.

Zelená

Zelená barva uvolňuje a zklidňuje nervový systém, zlepšuje funkci plic a krevní oběh. Je symbolem naděje, svobody a života. V obývacím pokoji můžete použít různé odstíny od sytě zelené dodávající interiéru klubový charakter až po veselou akvamarínovou, která rozzáří obývací pokoj.

Žlutá

Žlutá má mnoho různých odstínů od hlubokých sytých a teplých odstínů až po studený citron. Je to velmi pozitivní barva, rozjasní interiér i při zatažené obloze. Doporučuje se zejména do špatně osvětlených interiérů. S používáním této barvy byste však měli být opatrní, protože při nadměrném použití může být únavná nebo dráždivá.

Žlutá je barva, která zlepšuje trávení a chuť k jídlu, ideálně se hodí do jídelny. Tato barva vypadá dobře v kombinaci s bílou, zelenou nebo modrou. Ve společnosti šedé vypadá také hezky.

Červená

Červená barva silně stimuluje činnost, produktivitu a dodává energii. Při nadměrném použití však může působit dráždivě. Červenou je bezpečnější použít jako doplňkovou barvu. Hodí se především do minimalistických interiérů s chladnými tóny.

Červená vypadá zajímavě v kombinaci s šedou, tlumenou modrou, bílou. Lehce orientální charakter dodáte obývacímu pokoji, pokud ji zkombinujete s modrou, fialovou nebo růžovou.

Červená je také pobídka pro odvážné. Jedna stěna natřená červenou barvou může v obývacím pokoji vypadat zajímavě. Dodá interiéru hloubku, ale i útulnost.

 

TIP: Chcete šetřit místem a nezakrývat nově vymalované stěny? Ideálním řešením jsou zasouvací dveře s pouzdrem

 

Hnědá

Hnědá nás obklopuje na každém kroku – je to koneckonců barva země a stromů, ale také barva dřeva, kterým lidé často dokončují domy a byty. Není divu, že je spojována s přírodou a ochotně využívána v projektech inspirovaných přírodou a ekologií.

Hnědá barva, velmi často používaná ve výzdobě interiéru, má mnoho variant, takže umožňuje různorodé efekty.

Obecně platí, že hnědá dává pocit pohodlí, klidu a stability. V obývacím pokoji se hnědá často používá pro zdůraznění statusu, klasiky a tradiční elegance. Hnědá je sytá, zemitá barva, která okamžitě dodá místnosti pocit tepla a relaxace.

Funguje také dobře jako neutrální pozadí pro předvedení jasnějších barev, ale také jako hlavní barva v prostoru. Čokoládová barva vytváří sofistikovaný vzhled interiéru, zatímco světlejší hnědou lze snadno kombinovat s různými odstíny modré. Můžete jej také spárovat s hlubšími odstíny kaštanové nebo fialové, abyste vytvořili dramatičtější náladu, nebo smíchat několik odstínů hnědé pro jedinečný klidný a útulný prostor.

Fialová

Fialová je po staletí považována za královskou barvu. Vyzařuje bohatství a hojnost. Fialová je také velmi tajemná a temná – zdálo by se, že skrývá tajemství nebo představuje nějakou magickou sílu. Může také podnítit fantazii.

Fialová může být velmi dramatická nebo jemná a tichá, v závislosti na odstínu, který si vyberete. Světle levandulově šedé stěny dokážou vytvořit útulný pocit v prostoru a dodat mu velmi uklidňující energii. Výrazná tmavě fialová může navodit pocit tajemna, zatímco světle fialová působí, že místnost překypuje energií.

Při práci s fialovou to nepřehánějte – jen pár strategicky umístěných fialových akcentů může ve vašem prostředí vytvořit zcela novou atmosféru.

Bílá

Bílá barva interiéru bude fungovat v minimalistických a strohých interiérech. Bílá dělá prostor opticky větší, přehlednější a chladnější. Abyste se však vyhnuli jednotvárnosti, vyplatí se použít různé barevné doplňky v pokoji – polštáře, komodu, vitrínu, závěs nebo přehoz.

 

Jak vymalovat obývací pokoj krok po kroku

Krok první: připravte místnost na malování

Než se pustíte do malování, nezapomeňte místnost řádně zajistit a připravit. Díky tomu se vyhnete zdlouhavému stírání barvy z podlah, parapetů nebo nábytku.

Veškeré vybavení proto zasuňte do středu místnosti a zakryjte speciální fólií. Aby části fólie nesklouzly, zajistěte to celé lepící páskou.

Kromě toho nezapomeňte zakrýt podlahu, která je nejvíce vystavena postříkání. Při pokrytí podlahy fólií chraňte i soklové lišty – nejlépe krycí páskou.

Nyní se můžete dostat k oknům a dveřím. V případě prvně jmenovaného nezapomeňte odstranit záclony a závěsy, odšroubovat záclonové tyče. U dveří doporučujeme krycí páskou zakrýt futra, aby si zachovala původní barvu.

Dalším krokem je zakrytí rámů a zárubní a také zajištění dveřních křídel. Nezapomeňte také odstranit zásuvky, světla, a vypínače. Pokud vám lustry nebo nástěnná svítidla nejdou odmontovat, pokuste se je přikrýt, abyste je cákancema neznehodnotili. Zakrýt byste měli také topení a garnýže, případně je zcela demontovat.

 

Krok druhý: příprava stěn před malováním

Pokud byla místnost řádně zajištěna, můžete začít připravovat stěny na malování. Nejprve se na ně blíže podívejte. Pokud jsou špinavé, prasklé, poškozené, musíte se s tím vypořádat.

Skvrny – v závislosti na velikosti a intenzitě – lze setřít smirkovým papírem, nebo pokud se jedná o problematické skvrny, můžete lokálně nanést speciální barvu, která skvrnu izoluje.

Pokud se však povrch stěny odlupuje, je nutné jej odstranit, přemalovat a po zaschnutí obrousit. Vady (např. díry po hřebících, škrábance nebo praskliny) je nejlepší vyplnit tmelem, a poté přebrousit brusným papírem.

Nakonec je třeba povrch stěn očistit od prachu a špíny. Kromě toho je třeba si uvědomit, že některé stěny vyžadují základní nátěr.

 

Krok třetí: výběr malířských nástrojů

Dříve se barva na stěny roztírala štětcem. Dnes byly štětce sesazeny z trůnu praktickými válečky. Malování stěn válečkem je skutečně mnohem jednodušší a rychlejší – barva se dokonale roztírá a vytváří hladký a rovnoměrný povlak. Navíc se podle odborníků díky použití válečku výrazně snižuje spotřeba barvy.

Kromě běžného válečku (nejlépe s krátkým nebo středním vlasem) se vyplatí pořídit si i teleskopický model, který je neocenitelný při malování stropů, a také lomený váleček, díky kterému rychle a snadno natřete rohy pokoje.

Samozřejmě se budou hodit i štětce – nejlépe je investovat do více modelů různých šířek, které pomohou při malování těžko dostupných míst. Před lakováním si také budete muset pořídit speciální malířský tác.

 

Krok čtvrtý: kde začít malovat?

Malování začněte důkladným promícháním barvy. Kromě toho nezapomeňte, že ke každému produktu je přiložen manuál, proto si jej pečlivě přečtěte. Pokud není uvedeno jinak, nalijte část přípravku do zásobníku na barvu a uzavřete kbelík s barvou.

Nyní můžete konečně popadnout váleček. Pokud plánujete malovat strop, nezapomeňte začít právě s ním. Pokud má být barva stěn odlišná, je nutné obě roviny od sebe oddělit – nejlépe maskovací páskou. Totéž platí pro sousední stěny, které plánujete pokrýt různými barvami.

 

TIP: Jste v procesu renovace celého domova? Nová výmalba je prvním krokem k vysněnému designu. Podívejte se na dalších 17 tipů, jak vytvořit moderní a stylový domov.

 

Krok pátý: technika malby

Při malování je velmi důležité pokrýt povrchy správným způsobem. Pokud malujete strop, nezapomeňte vytvořit rovnoběžné pruhy – ideálně nasměrujte váleček od nejlépe osvětleného okraje k tmavšímu.

Při malování dbejte na to, aby se pruhy nepřekrývaly nebo mezi nimi nezůstaly mezery. Po vymalování stropu naneste barvu v rozích stěn (nejlépe šikmým válečkem) a poté vymalujte prostory u stropu a soklové lišty (v tomto případě se vyplatí použít malý štětec).

Kromě toho určitě naneste barvu na stěny na těžko přístupných místech – např. v blízkosti zásuvek, vypínačů, nástěnných svítidel nebo zárubní.

Až budete hotovi, začněte malovat největší plochy stěn. Nezapomeňte barvu na váleček bohatě nabrat a netlačit ji pevně k podkladu. Při malování s ním pohybujte po stěně shora dolů.

Případné korekce provádějte vždy až po zaschnutí barvy, a pokud to stěny po prvním vymalování vyžadují, naneste barvu znovu. Až budete s malováním hotovi, nezapomeňte odlepit malířskou pásku – pokud barva zaschne, může se s ní odlepit i páska.

 

Ideální podmínky pro malování

Na rozdíl od nás mohou být strop a stěny vybíravé a ne vždy chtějí spolupracovat s barvou. Abyste tomu zabránili, ujistěte se, že místnosti, které chcete osvěžit, mají ideální pracovní podmínky.

Nejprve nezapomeňte věnovat pozornost teplotě uvnitř. Výrobci barev radí, že teplota by neměla být nižší než 10°C a vyšší než 28°C. Vlhkost vzduchu by se naopak měla pohybovat mezi 60 a 70 %. Jak se ukazuje, pokud je v místnosti příliš vlhko, může barva zasychat mnohem déle, než uvádí výrobce v návodu.

 

Shrnutí

Vlastní malba, je-li provedena správně, může přinést velké uspokojení. Za prvé to často znamená velkou úsporu, za druhé je fajn zkrášlit si domov svépomocí. Vyplatí se proto spřátelit se s válečkem a barvou, zvláště nyní na začátku nového roku, který je přece symbolem změn a nových začátků.

Tomáš Konieczny, obsahový a SEO specialista