Fotografie: hacker

Jak postupovat, pokud jste se stali obětí internetových podvodníků

V dnešní době, kdy má stále větší množství lidí přístup k internetu, jsou bohužel poměrně rozšířené kybernetické podvody. Naletěli jste internetovým podvodníkům? Přečtěte si rady od AK Olomouc.

Mizí vám peníze z účtu? Zablokujte platební kartu!

Obvykle si lidé uvědomí, že naletěli internetovým podvodníkům až v případě, kdy si všimnou, že jim mizí peníze z bankovního účtu. Jestliže je to i vás případ, okamžitě zablokujte kartu v internetovém či mobilním bankovnictví a seznamte banku se vzniklou situací.

Nemusíte na pobočku docházet osobně, stačí zavolat na infolinku vaší banky a ověřit platby, o kterých si nejste vědomi, že jste je provedli vy sami. Bankéř se pokusí s vaší pomocí zjistit, jakým způsobem mohlo k zneužití platební karty dojít. Jestliže jste tak neučinili předem, zablokuje vaši stávající platební kartu a vystaví žádost o novou. Hlášení o podvodných platbách předá na reklamaci kolegům, kteří ověří situaci a v případě, kdy bude jasné, že se jedná o podvod, platbu zruší a peníze připíší zpět na váš bankovní účet.

Pokuste se odhalit, kde nastal problém

Neklikli jste na pochybný odkaz a nevyplnili na stránce své osobní či bankovní údaje? Takovýto odkaz nejčastěji rozesílají podvodníci skrze SMS, e-mail nebo sociální sítě. Může jít o náhodnou zprávu, která vyžaduje ověření vašich údajů, abyste neztratili přístup ke svému účtu či například o zadání údajů o platební kartě pro doručení zásilky. Věřte, že vám nikdy žádná oficiální společnost tento typ zprávy nezašle. Ani vládní instituce vás nikdy nebudou kontaktovat přes SMS či e-mailem a vyžadovat jakékoliv ověření.

Nenakoupili jste v poslední době na neznámém e-shopu? Dejte si pozor na platby kartou, vždy si zkontrolujte URL adresu internetového obchodu a najděte si jeho hodnocení na internetu. Můžete tak předejít nemilému překvapení.

Podejte trestní oznámení na policii

Jestliže znáte původ problému podejte trestní oznámení na policii. Důležité je písemně uvést žádost o vyrozumění o výsledku šetření. Kyber podvod je trestným činem, potřebujete-li pomoci, neváhejte se obrátit i na zkušeného advokáta v oboru trestního práva.