Fotografie: Matrace WELLINGTON 7

Jak si vybrat vhodnou matraci?

Spánek je pro člověka velmi důležitý. Pokud ho je málo, případně není dostatečně kvalitní, dříve či později se to projeví na těle i na duši.

Spánek se dá pozitivně ovlivnit nejen vhodnými rituály, nýbrž také vhodně zvolenou matrací.

Ideální je nakupovat přímo v prodejně

Správné podloží je pro spánek skutečně důležité. Jednotlivé tělesné partie potřebují dostatečnou oporu a tu by jim měla poskytnout právě matrace. Vybrat však tu správnou je tak trochu věda. Každý totiž preferuje trochu něco jiného.

Už jen proto je dobré vybírat matraci přímo v obchodě, nikoliv prostřednictvím e-shopu. Nikde samozřejmě není řečeno, že se i tímto způsobem nedá pořídit adekvátní výrobek, nicméně vždy je lepší si matraci vyzkoušet přímo na prodejně. Zákazník alespoň má hned jasno, jestli mu ten či onen typ vyhovuje.

Jaký je ten nejvhodnější materiál?

Matraci je potřeba vybírat nejen podle rozměrů, ale přemýšlet bychom měli rovněž i o materiálu. Nejčastěji se dnes k výrobě matrací používá PUR pěna. Je relativně kvalitní a zároveň cenově dostupná. Matrace z této pěny však mají i pár much. Jednou z nich je nepříliš dobrá prodyšnost, která je důležitá hlavně v letních měsících. Lidé, kteří se moc potí, by rozhodně měli uvažovat spíše o studená pěna matrace.

Studená pěna je nejen mnohem prodyšnější, ale zároveň také odolnější. Obecně se dá říci, že matrace ze studené pěny vydrží svým majitelům sloužit mnohem déle, než PUR alternativy. Samozřejmě zde hodně záleží na hustotě. Vyšší hustota rovná se vyšší kvalita. Toto platí pro všechny druhy pěnových matrací, tedy i pro matrace s paměťovou pěnou.

Paměťovou pěnu vymysleli vědci z NASA. Potřebovali totiž materiál, který by astronautům při vzletu poskytoval maximální pohodlí. Paměťová pěna se dokáže přizpůsobit váze i tvaru prakticky jakéhokoliv člověka. Proto není divu, že se tento materiál používá i pro výrobu matrací.