Jednoduchý návod na domácí šití sukně
Přestože jde móda neustále dopředu a nabízí tisíce a tisíce variant oblečení, může být pro někoho i tak těžké si vybrat. Možná právě to je příležitost k novému koníčku. Co si takhle ušít sukni podle vlastního vkusu? S naším návodem si i úplná začátečnice oživí šatník vlastními výtvory. Tak jdeme na to?
Tipy pro začátečníky
Zašít díru na ponožce s trochou odhodlání zvládne asi každý, ale ušít si obstojný kousek oblečení už může být výzva. Pokud jste tedy šitím doposud nepolíbení, přizvěte si k sobě zkušenější dozor, který vám může poskytnout cenné rady a tipy, po jaké látce sáhnout, nebo kde krejčovské pomůcky shánět.
Co je ale nejdůležitější, začněte s něčím jednodušším. Nadšenci mohou navštívit i kurzy šití a udělat tak radost své mamince, která šicí stroj ovládá i poslepu. Důležitý je trénink. Jak se říká, cvičení dělá mistra.
Vhodný výběr střihu
Sednout ke stroji a začít jen tak šít sukni se úplným začátečníkům může opravdu vymstít. Doporučujeme vždy zvážit zkušenosti a obratnost a vybírat střih sukně i na základě zkušeností. Střihů pro sukně je totiž nespočet – od sukní áčkových, přes ty skládané, asymetrické, až po sukně s volány nebo s kapsami.
Pro šití je dobré vybrat si tedy vhodný střih, který samozřejmě nemusíte kreslit ručně na koleni. Na internetu najdete několik střihů ke stažení zdarma, za jiné je nutné něco zaplatit. Se střihem většinou dostanete i návod krok za krokem.
Tip: Jestliže hledáte inspiraci na originální dárek, může být vlastnoručně šité oblečení to, co rozehřeje srdce každého.
Vyberte si látku
Jestliže máte vybraný střih, můžete přejít k druhému kroku – výběr ideální látky.
Pamatujte: přestože je vzhled sukně důležitý, není to jediné kritérium, na které je třeba myslet. Možná ještě podstatnější než vzhled je právě materiál, se kterým budete pracovat. Ne každý materiál je přívětivý pro začátečníky. Kromě toho každá látka se může hodit na trošku něco jiného.
Tkaniny
Pod názvem tkaniny si mnozí z vás možná nepředstaví nic určitého. Konkrétní typy látek vám ale určitě budou dobře známé. Patří mezi ně například flanel, froté, manšestr, satén, softshell atd. Obecně nejsou moc pružné, pokud nejsou doplněné elastanem.
Pleteniny
Dalším druhem látek jsou pleteniny. Oproti tkaninám jsou pleteniny velmi pružné a měkké. Mezi nejznámější patří například teplákovina, úplet, svetrovina, náplet aj.
Přírodní látky
To nejlepší, co můžete pro svou pokožku při šití udělat, je vybrat si jednu z přírodních látek. Vybírat můžete metráže kvalitní lněné látky, nebo látky z bavlny, konopí, bambusu, viskózy, či vlny.
Nezapomeňte se správně změřit
Abyste měli dostatek látky, sukně vás neškrtila, nebo naopak nepadala, je důležité se umět správně změřit. Pomocníkem vám bude krejčovský metr. V případě nouze poslouží i provázek a pravítko.
Jak měřit míry, včetně značení ve střizích:
- Obvod v pase (OP) – měří se v nejužším místě
- Obvod v bocích (OB) – měří se nejširším místě boků
- Hloubka boků (HB) – je to vzdálenost OP a OB
- Délka sukně (D) – záleží na tom, jak dlouhou sukni chcete mít, je lepší měřit druhou osobou, jinak bude míra zkreslená.
Návod jak na první áčkovou sukni
Protože jsme každá trochu jiná – vysoká, nízká, hubená, silnější – rozhodli jsme se vybrat střih, který všem padne jako ulitý a bude vypadat skvěle na každém typu postavy. Pojďte se s námi tedy podívat na jednoduchý návod, jak si ušít sukni áčkového střihu.
Připravte si:
Nejdůležitější bude látka na sukni. Doporučujeme sáhnout po bavlněném nebo lněném plátně. Stejně úspěšná sukně bude ale i z úpletů všech druhů. Potřeba materiálu závisí na šířce látky a plánované délce sukně.
Následně je nutné vybrat si pružnou látku do pasu. Pro použití do pasu se hodí pevnější úplet nebo náplet. Budete potřebovat alespoň 20 cm.
No a bude potřeba látku také nějak stříhat a šít. Kromě toho si připravte vybraný áčkový střih.
Postup:
- Podle připraveného střihu vystřihněte z látky přední a zadní díl sukně
- Na předním díle si upravte horní hranu odstřižením do oblouku
- Na boční hrany obou dílů použijte entlovací cik cak steh
- Díly na sebe položte lícem k sobě, srovnejte, sešpendlete a sešijte
- Hotový šev potom rozžehlete
- Podle míry obvodu pasu si připravíme z látky na pas obdélník široký 20 cm (pružit bude v delší straně)
- Pruh složte kratšími stranami lícem k sobě a sešijte
- Sešitý pruh složte podélně na polovinu a hrany přišpendlete a odlišnými špendlíky si označte čtvrtiny pásku, stejně tak si označte i střed zadního a předního dílu
- Navlékněte pás na sukni a pomocí špendlíků přišpendlete k sobě, začněte se čtvrtinami, které přijdou na boční švy sukně a na středy dílů
- Našpendlený pásek k sukni přišijte, nezapomeňte pásek při šití natahovat na délku sukně, pro šití použijte přímý steh
- Poté začistěte entlovacím stehem a přežehlete
- Na spodní lem sukně opět použijte entlovací steh a zažehlete
- Následně zahněte do rubu, přišpendlete, přišijte a opět přežehlete
Sukně je hotová a zbývá už jen naplánovat romantický večer nebo sraz s kamarádkami, kde můžete svůj nový outfit předvést.
Klára Kohoutová, obsahový a SEO specialista