Fotografie: šatní skříň - korpusy

Nábytek na míru – víte co je korpus?

Zjednodušeně by se dalo říci, že skříňka se skládá z korpusu, vnitřního vybavení (například šuplíky, nějaký drátěný program nebo jiné kování) a čelní plochy -dvířek. Skříně do ložnice, které leží na podlaze, mají ještě většinou sokl, kolečka nebo pevné nožičky. Sokl by skříně čistě teoreticky mít nemusely. Je to však lepší kvůli úklidu, kvůli tomu když otevíráte dvířka, narazily by hned do vaší nohy, kvůli výslednému vzhledu nábytku (s nějakým soklem nebo na nožičkách vždy vypadá lépe.)

Například kuchyň bychom si bez soklu asi ani nedokázali představit. Sokl u kuchyňské linky má ještě další – těsnící funkci. Naopak zase vysoké vestavěné skříně vypadají lépe bez soklu a tak se místo využije až k zemi. Všimněte si ale, že ve vestavěných skříních výsuvné šuplíky vyjíždějí několik cm nad zemí. Je to i z důvodu, když leží na zemi nějaká drobnost – např. tužka nebo drobná dětská hračka. Kdyby bylo čelo šuplíku těsně nad zemí, zarazilo by se o předmět a ten by třeba mohl poškrábat podlahu. U vestavěných skříní, kde jsou dveře posuvné, toto logicky nevadí. U ostatního nábytku velmi doporučujeme dvířka i výsuvy alespoň s minimální mezerou od země. Tím se vracíme k úvodu článku. Sokl je opravdu dobrá věc!

Korpus jednoduché skříňky.

Korpus jednoduché skříňky se skládá z těchto částí:

  • dno a půda (dolní a horní vodorovná deska)
  • stojky (levá a pravá svislá stěna)
  • záda ( v menších skříňkách stačí lakovaná nebo dýhovaná MDF tl. 3-4 mm)

Korpus složitějších skříněk

Korpus složitějších skříněk, kde je třeba prostor více členit může obsahovat další díly:

  • další svislá nebo vodorovná příčka
  • vodorovné police (ve většině případů stavitelná na výšku pomocí kolíků)

Korpus skříňky

Při objednávaní nového nábytku na míru (a platí to samozřejmě také při objednávání nové skříně, kuchyně, nočního stolku nebo komody) se budete muset s dodavatelem domluvit na použitých materiálech. Pokud budete mít alespoň základní znalost o takových materiálech, celý proces to výrazně urychlí a zjednoduší. Někteří výrobci nábytku Vám budou účtovat i čas, kdy se s Vámi na zakázce domlouvají. I proto je dobré něco vědět o materiálech, které se na výrobu nábytku používají. Čtěte další články. Budeme Vám přinášet základní informace o truhlářských materiálech.

Image by promofocus from Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *