fotografie: garáž

Proč si pořídit garáž a jaký typ zvolit

Zimní období či teplé letní dny mohou být pro spoustu lidí příjemnou záležitostí. To ovšem neplatí pro vlastníky aut, zejména u těch, kterým jejich stroj přirostl neobyčejně k srdci. Zimní dny s sebou přinášejí nánosy sněhu a posolené silnice, které karoserii a podvozku vašeho auta příliš neprospívají. Horké dny naopak kromě laku auta škodí i interiéru. Jak se proti těmto faktorům bránit? A jak si zajistit bezpečné uložení vašeho vozu? Pořiďte si garáž.

Garážování patří mezi základní aspekty, které zkrátka k vlastnictví auta patří. Nejenže chrání váš vůz před vlivy, které časem snižují jeho hodnotu. Navíc také poskytuje bezpečný prostor pro jeho uložení ve všech dalších ohledech. Ať už máte ke svému domu připojenou malou garáž nebo velkou, samostatnou stavbu přímo pro tyto účely, vyhrazený prostor pro vaše auto má mnoho výhod.

Při výstavbě nové garáže můžete dát volnost vaší fantazii. Jde obzvláště o to, aby vyhovovala právě vám. Naštěstí existuje mnoho možností, mezi kterými můžete při výběru jednotlivých částí konstrukcí vybírat. Při zvažování toho, jakou zvolit podlahu do vaší garáže, byste neměli opomenout faktory její údržby a životnost. To samé platí i u dalších částí konstrukce, jako je střecha či obložení stěn.

 

Hlavní výhody vlastnictví garáže

Ochrana před přírodními vlivy

Jednou z hlavních výhod garážování je to, že je tím váš vůz chráněn před přírodními živly. Jestliže auto ponecháte stát venku, je vystaveno slunci, dešti, sněhu a povětrnostním podmínkám. Všechny tyto aspekty mohou způsobit poškození vašeho vozu.

To pak vede k nákladným opravám a v některým případech dokonce ke zkrácení životnosti vašeho auta. Když své auto garážujete, poskytujete mu tím bezpečný a zajištěný prostor, který jej před těmito negativními vlivy chrání.

 

Vandalismus a krádeže

Auta, která jsou ponechána venku, jsou náchylnější k vloupání a v některých případech dokonce celkové krádeži. Tím, že je auto bezpečně uchováno v garáži, mu poskytujete bezpečný prostor, který většinu zločinců odradí. Navíc se nemusíte bát, že by vaše auto bylo jakkoli úmyslně poničeno tolik, jako v případě ponechání vozu volně na ulici.

 

Zdroj příjmu

Garáž nemusí poskytovat benefity pouze pro vás. Její výstavbu můžete také brát jako investici. Díky pronájmu garáže budete mít stálý pasivní příjem a po ukončení pronájmu vám bude náležet celý majetek, jehož cena může v průběhu času dokonce stoupnout.

 

Úložný prostor

Vlastnictví garáže neposkytuje výhody pouze pro váš vůz. K tomu všemu totiž představuje skvělý úložný prostor. Mnoho garáží má možnost instalace různých prvků, jako jsou police nebo skříně, které lze využít k uložení například nářadí, vybavení na sport a dalších věcí, na které už doma nemáte místo.

fotografie: garáž

V případě, že jste automobilový nadšenec, poskytují tyto prostory skvělou šanci pro uložení veškerého nářadí a jiných nástrojů, které poslouží při opravách vašeho auta.

 

Přidaná hodnota

Vystavení garáže na území vašeho domu zvýší jeho celkovou hodnotu. Pokud v budoucnu plánujete svůj dům prodat, může být garáž pro potenciálního kupce hlavním důvodem, proč si zvolit právě vaši nabídku. Je mnoho lidí, kteří hledají domy s garáží, protože jim poskytují bezpečný prostor pro jejich vozidla.

 

Jaké existují typy garáží?

Pro uskladnění automobilů je k dispozici několik různých možností, kterými se vydat ve spojení s garáží.

Důležitou záležitostí, kterou při výstavbě garáže řešit, je celkové provedení konstrukce, a to od kvalitní střechy, po správně provedenou tepelnou izolaci.

Nejběžnějším typem je samostatně stojící garáž, což je samostatná stavba, která je oddělena od hlavního domu. Mezi oblíbené typy se řadí také přistavěné garáže, které jsou oproti samostatně stojícímu typu s hlavním domem přímo propojené.

Dalšími jsou obyčejné přístřešky, což jsou stavby pod širým nebem, a podzemní garáže, jež jsou, jak už název napovídá, uložené v zemi. Každý typ má své výhody a nevýhody. Při výběru toho správného prostoru pro váš vůz je důležité zvážit specifické potřeby vás a vašeho auta.

 

Samostatně stojící garáže

Samostatně stojící garáže jsou objekty, které stojí samostatně. Jsou tak od hlavního domu oddělené a tím se vyznačují jinými vlastnostmi, než jiné druhy garáží.

 

Výhody samostatně stojících garáží

Samostatně stojící garáž poskytuje větší soukromí a bezpečnost, a to z toho důvodu, že není připojena k vašemu domu. Tím se z objektu stává těžší cíl pro případné zločince a vandaly. Mohou být totiž zvláště zabezpečené a poskytovat vyšší ochranu, než je tomu u vašeho domu. Přece jenom zabezpečit jednu místnost je snazší, než zabezpečit celý dům.

Při návrhu a uspořádání garáže máte mnohem větší svobodu než tomu je u garáží připojených k hlavnímu domu. Nemusíte se tak řídit jeho architektonickými prvky a při jeho navrhování si můžete zvolit takový styl, který bude k vašemu vozu sedět.

Samostatně stojící garáže nemusí být na stejném pozemku, jako váš dům. Jestliže chcete domácnost a hobby v podobě automobilového koníčku mít v životě oddělené, jedná se o ideální volbu.

 

Inspirace: Střídáte na svém autě letní a zimní pneumatiky? Věděli jste, že v případě jejich nepoužívání by měly být skladovány v suchém, chladném a temném místě bez průvanu? Právě takový místem může být garáž.

 

Nevýhody samostatně stojících garáží

Samostatně stojící garáže mohou být dražší na výstavbu. Zejména ve srovnání s garážemi, které jsou připojené k domu. spotřebuje se více materiálu a v případě, že chcete mít garáž postavenou zcela odděleně od vašeho pozemku s domem, zvýší se cena také o koupi jiného pozemku.

V případě, kdy máte málo místa na vašem pozemku, zvažte výstavbu oddělené garáže pečlivě. Samostatná stavba tak totiž zabírá více místa a to by se mohlo pro takovou situaci stát kritické.

Vystavení tohoto typu garáže mimo pozemek vašeho domu může být někdy jediná možnost, jak tohoto typu docílit. Pro někoho tak může být snížená dostupnost značně nepohodlná, zejména při špatném počasí nebo pokud se ke garáži budete potřebovat dostat v nočních hodinách.

Samostatně stojící garáže mohou vyžadovat vyšší požadavky na údržbu a opravy.

Přistavěné garáže

Přistavěné garáže jsou charakteristické tím, že jsou připojené k hlavnímu domu. Oproti ostatním typům také disponují specifickými výhodami a nevýhodami.

 

Výhody přistavěných garáží

Velkou výhodou je přístupnost. Přistavěné garáže jsou snadno přístupné z hlavního domu, což umožňuje snadné přesuny z domácnosti do garáže a zpět.

Další výhodou je úspora místa. Přistavěné garáže nevyžadují samostatný prostor, protože jsou připojené k již stojícímu objektu. To ušetří spoustu místa na pozemku.

Nízké náklady na výstavbu jsou velké plus. Oproti ostatním typům garáží má tento typ levnější výstavbu díky snížení množství potřebného materiálu a úspoře místa na pozemku.

 

Nevýhody přistavěných garáží

Přistavěné garáže mohou poskytovat menší bezpečnost, než je tomu u ostatním druhů. Jsou totiž přístupné přímo z hlavního domu, jehož zabezpečení je složitější, než zabezpečení jednoho samostatného objektu.

I soukromí se může v tomto případě považovat za nevýhodu. Přístupnost z hlavního domu tomu významně přispívá.

Fotografie: auto v garáži

Přistavěné garáže mohou ovlivnit estetiku hlavního domu, protože se nemusí k celkově zvolené architektuře hodit.

Přistavěné garáže jsou vhodné pro lidi, kteří hledají úsporu místa a nízké náklady na výstavbu. Mohou však být méně bezpečné a poskytovat méně soukromí, než garáže samostatně stojící.

 

Garáž v podobě přístřešku

Garáže v podobě obyčejného přístřešku, také známé jako carporty, jsou otevřené stavby, které slouží jako částečná ochrana pro automobily před přírodními vlivy. Pojďme se podívat na výhody a nevýhody tohoto typu.

 

Výhody přístřešků

Carporty jsou levnější na výstavu než samostatné nebo přistavěné garáže, protože nevyžadují stěny ani celistvou střechu. Tím odpadá i povinnost zateplení, dveří, oken atp.

Díky vysoké flexibilitě je možnost carport přesunout na jiné požadované místo, nebo dokonce v budoucnu rozšířit, pokud bude tato dostavba žádoucí.

Poskytují i jiná využití, než jenom ochranu vašeho vozu. Například může sloužit jako zázemí pro pořádání různých venkovních akcí.

 

Nevýhody přístřešků

Carporty neposkytují stejnou ochranu před přírodními vlivy, jako je tomu u uzavřených garáží. Nejsou totiž chráněny stěnami nebo celistvou střechou. Díky tomu jsou automobily více vystaveny povětrnostním vlivům, dešti, sněhu, slunci nebo jiným extrémnějším možnostem.

Neposkytují stejnou bezpečnost, jako uzavřené garáže. Jsou otevřené a tím snadno přístupné. Auto tak není prakticky vůbec chráněné proti vandalství či krádeži.

Estetika domu nemusí být vždy v souladu s postaveným přístřeškem. Pokud nejsou carporty dobře integrovány do designu, celkovému exteriéru domu to nemusí prospět.

Carporty jsou levnou a flexibilní volbou. Poskytují ale méně ochrany a bezpečnosti než je tomu u uzavřených garáží. Podlahy po takovým přístřeškem bývají ve většině případů zhotoveny ze skládané betonové dlažby.

 

Podzemní garáže

Garáže umístěné pod úrovní země nejsou příliš častou záležitostí, kterou lidé zvažují při výstavbě jejich domu. Přesto však poskytují nejvíce výhod ze všech zmíněných typů.

 

Výhody podzemních garáží

Podzemní garáže jsou často považovány za nejbezpečnější možnost z nabízených alternativ. Jsou ukryté pod zemí a tím i špatně dostupné. Získávají tím možnost nejdokonalejšího zabezpečení.

Její výstavbou není ovlivněna estetika domu. Vzhledem k tomu, že garáž není vidět, neexistuje možnost, že by na váš pozemek nezapadala.

Přírodní vlivy nemají na auto, které je uloženo v tomto typu garáže, žádný vliv.

Celková konstrukce je díky zasypání zeminou lépe tepelně izolovaná. Díky tomu se nemusíte tolik obávat při skladování oleje a kapalin do auta, které mohou při teplotách pod nulou zamrzat.

 

Nevýhody podzemních garáží

Přístupnost může být zároveň výhodou a nevýhodou. Díky ztíženému přístupu vyžadují ve většině případů vlastní schodiště či dokonce výtah.

Náklady na výstavu tohoto typu garáže se značně navýší. Je totiž třeba zajistit celkovou statickou bezpečnost a stabilitu spolu s bezpečnostními prvky.

Aby se dosáhlo odvodnění celkového objektu a ventilace, je třeba splnění zvláštních požadavku při výstavbě. Sucho a dostatečný vzduchový tok v místnost jsou totiž pro údržbu klíčové.

Podzemní garáže jsou bezpečnou a estetickou volbou pro ochranu automobilu. Mohou však být méně přístupné a dražší na výstavbu, než je tomu u nadzemních alternativ. Pokud vám však zvýšené náklady nezasáhnou do celkového rozpočtu, je to jedna z nejvýhodnějších možností.

 

Závěrem

Garáže jsou nezbytnou součástí mnoha domů a mohou sloužit rovnou k několika účelům. Poskytují bezpečné místo pro uložení vozidel, stejně jako prostor pro různé koníčky a jiné aktivity, pro které je volný prostor nezbytný. Je však důležité o celkovou stavbu správně pečovat. Při zanedbání péče o garáž by se tento negativní faktor mohl podepsat na životnosti nejen její konstrukce, ale také celkovém stavu vašeho vozu.

Garáž se dá naštěstí v průběhu času doplňovat o různé konstrukční prvky, proto není na její vylepšení nikdy pozdě. Můžete tak přidat izolaci, vyměnit osvětlení nebo instalovat chytré otvírače garážových vrat.

V případě, že nad výstavbou garáže nepřemýšlíte, nezapomeňte na zimu vaše auto náležitě připravit. Vyhnete se tak nežádoucím poruchám a drahým návštěvám servisu.

 

Jakub Novák, obsahový a SEO specialista