Fotografie: stěhování strojů

Stěhování strojů je práce pro špičkové profesionály

Přemístit vybavení bytu nebo kanceláří není zase tak moc složité, jak si lidé často myslí. Logisticky je daleko náročnější stěhování velkých strojů. Ty často váží i desítky tun, a i proto tuto práci mohou provádět pouze ostřílení profesionálové.

Přesun strojů může mít celou řadu příčin

Stěhování výrobní haly nebo rovnou celé továrny není nic běžného, avšak děje se to častěji, než by se mohlo zdát. Nikdy se nejedná o žádnou hurá akci, ale o předem promyšlený plán.

Většinou je potřeba přemístit stroje kvůli rozšíření či optimalizaci provozu. Velmi často také musí dříve vyrobené mašiny ustoupit modernějším alternativám. Stroje se rovněž přemisťují při prodeji.

Bez plánování to nejde

Vzhledem k tomu, že je mnohdy nutné stěhovat i několikatunová monstra, musí se ze všeho nejdřív shromáždit veškerá potřebná technika. Rovněž je nezbytné vypracovat plán celé akce.

Pro odvoz jednoho či dvou strojů se nemusí trávit plánováním kdovíjak dlouho, nicméně pokud jde o větší záležitost, během které toho bude potřeba odvézt více, musí se mnoho věcí předem promyslet. Čím podrobnější plán se vypracuje, tím lépe vše obvykle proběhne.

Bezpečnost na prvním místě

Každý stroj je před naložením nezbytné odborně demontovat a následně také náležitě zabalit. K tomuto účelu se používají moderní obalové materiály typu ochranné fólie nebo polstrování. Pro zajištění stabilní polohy strojů se využívají pevné popruhy.

Jakmile dorazí náklad na místo určení, je potřeba ho vyložit a nainstalovat. Tehdy přicházejí na scénu různá manipulační zařízení typu jeřáb. Běžně se využívají i vidlicové vozíky, případně přepravní pásy.

Během celé akce se může stát milion věcí, jež mohou ohrozit jak samotné stroje, tak dokonce i lidské zdraví. Proto se také lpí na dodržování bezpečnostních předpisů.

Stroje – přeprava je velmi náročnou záležitostí, a proto v tomto oboru zase tak moc firem není. U nás tyto služby nabízí jen málo společností. Mezi ty nejlepší se řadí například Ais Eurelo.