Fotografie: zateplení střechy

Zateplení šikmé střechy aneb dva způsoby izolace podkroví

Pokud je podkroví vytápěno, musí být střecha tepelně izolována. Jinak se střecha stane únikovou cestou tepla. Ukážeme si dva osvědčené postupy k izolaci šikmé střechy.

Jak a kdy zateplit střechu?

Spády šikmých střech izolujeme až v době, kdy je využívané podkroví. V opačném případě stačí pod takovou střechou položit na strop těsnou tepelnou izolaci nebo stávající vrstvu zahustit. Pokud podkroví využíváme a vytápíme, vyplatí se střechu zateplit, protože střechou může unikat hodně tepla.

 

Fotografie: zateplení střechy - jak na to

 

Výhody zateplení

Termomodernizace je dlouhodobá investice. Zateplením rozhodujeme o tom, jakou hodnotu bude mít dům v budoucnu. Účinná izolace skelnou minerální vatou kromě zajištění tepelné pohody ovlivňuje i akustiku, požární bezpečnost, snižuje emise oxidu uhličitého a siřičitého do ovzduší o více než polovinu oproti nezatepleným domům.

Umožňuje také snížit spotřebu paliva, kterým u nás bývá často uhlí, může zajistit úsporu 30 až 80 % spotřeby této suroviny.

Nezapomínejme, že výběrem mezi materiály a řešeními, jejichž použití umožní splnit minimální požadavky na úsporu energie a tepelnou izolaci, a výrobky a řešeními, díky nimž bude náš dům energeticky úsporný, rozhodujeme i o tom, jakou hodnotu tato budova bude mít za několik let či desetiletí.

Nové domy postavené od roku 2021 budou muset být energeticky úsporné, což s sebou nese nutnost použití izolačních materiálů s lepšími tepelnými parametry nebo silnější vrstvy izolace.

 

Chytrým výběrem můžeme hodně ušetřit, ale také se postarat o pohodlí, zdraví a životní prostředí.

 

Zateplení šikmé střechy z vnitřní strany

Po dokončení podkroví musíme nejprve demontovat obložení úkosů a možná i konstrukci loketních stěn. Musíme se totiž dostat k tepelně izolačnímu materiálu. Bývá to často jednodušší řešení než vnější demontáž materiálu, která navíc často bývá komplikovanější pokud jsou na střeše umístěny fotovoltaické panely. Musíme se dostat k tepelně izolačnímu materiálu.

 

Zateplení šikmé střechy z vnitřní strany

 

Nejvhodnějším materiálem pro izolaci podkroví jsou lehké, pružné rohože z minerální vlny. Jejich hustota zřídka přesahuje 26 kg/m3. Prodávají se srolované do balíků o šířce 20 až 125 cm. Mají délku 2 až 18 m.

Po vybalení a rozvinutí se musí několik minut roztahovat, aby dosáhly výrobcem očekávané tloušťky. Po roztažení se tloušťka pohybuje od 5 do 20 cm. Deklarovaná tepelná vodivost rohoží je od 0,033 do 0,042 W/(mK). Lze pokládat i vlněné desky.

U nedostatečně izolovaných střech se izolační materiál umisťuje pouze mezi krokve. Pak to vyžaduje přidání další vrstvy vlny pod krokve. K tomu se nejprve na krokve přišroubují ocelové věšáky a k nim se přišroubují nosné profily, rovněž z pozinkované oceli.

Když se takto vytvoří jakýsi rošt, pod profily se vloží vlna, aby desky nebo rohože tvořily těsný lem bez mezer.

 

Vlnu není potřeba ničím připevňovat,bude dobře vklíněná mezi profily a krokve. Zvýší izolaci sklonů střech, a zároveň přispěje k eliminaci tepelných mostů, jako jsou například nezateplené krokve.

Po takovéto tepelné renovaci by měla být celková tloušťka izolace z vlny minimálně 30-40 cm.

Po zateplení přichází na řadu parozábrana. Parotěsná fólie se na ocelové profily připevňuje pomocí oboustranné lepicí pásky.

Pásy fólie se pokládají s přesahy cca 10 cm a spoje se navíc lepí speciální páskou. Používá se také k utěsnění spojů fólie s prvky, které nejsou zevnitř izolované – stěny a podlaha.

Nakonec zbývá dodělat úkosy a kolenní stěny, například sádrokartonem.

 

Nevýhodou popsaného způsobu je snížení kubatury podkrovních místností. Na stropech, šikminách a vnějších stěnách bude dalších 10-15 cm izolace, nepočítaje obkladové materiály.

 

Zateplení střechy z vnější strany

Dalším, ale neméně invazivním způsobem zateplení střechy je položení dodatečné tepelně-izolační vrstvy pod krytinu. Má to obrovskou výhodu – objem místností v podkroví se nezmenšuje. Velkou komplikací však může být, pokud máme na střeše fotovoltaické panely.

Předtím však musíme demontovat krytí střechy, což se v praxi může ukázat jako ještě obtížnější než demontáž obložení střechy zevnitř. Instalace tepelně izolačních desek je pak rozhodně jednodušší.

Musíme také pamatovat na to, že s tímto řešením jsme silně limitováni počasím. Nezakrytá střecha nemůže zvlhnout. Dalším problémem je pronájem a zřízení lešení kolem střechy, které zajistí přístup ke střeše a bezpečnost pracovníků při práci.

 

Zateplení střechy z vnější strany

 

Máme zde však ještě potenciální problémy týkající se určitých typů krytin. Zatímco střechu z tašek lze demontovat poměrně snadno,demontáž pl echu je složitější. Bitumenové šindele však dokonce bohužel nelze odstranit bez jejich zničení.

 

Náš tip: Povedlo se vám sundat střešní krytinu neporušenou a všimli jste si, že barva už není taková, jaká bývala? Možná je čas na její renovaci. Najděte vhodnou barvu na střechu, brusku a dejte se do práce.“

Pokud zvolíme tento způsob, izolace se upevní na krokve nebo na tuhé opláštění. Pro izolaci na krokvích se budou lépe hodit polystyrenové, extrudovaný polystyren XPS nebo desky z PIR polyuretanové pěny, více než vlna.

Posledně jmenovaný způsob je v tomto případě nejvýhodnější, protože má nejlepší tepelnou izolaci – součinitel tepelné izolace je 0,030-0,020 W/(mK). Díky tomu je možné s tenkou vrstvou dosáhnout výhodné nízké hodnoty U. (U = součinitel prostupu tepla)

Vrstva PIR izolace o tloušťce 10 cm s koeficientem tepelné izolace 0,024 W/(mK) nahradí 15 cm XPS polystyrenu s koeficientem tepelné izolace = 0,035 W/(mK) nebo 17 cm minerální vlny s koeficientem tepelné izolace = 0,040 W/(m.K). Tloušťka je zde velmi důležitá, protože čím je větší, tím je sklon masivnější, což se neprojevuje příznivě na vzhledu střechy.

Jaký je postup zateplení z vnější strany?

Na dodatečné zateplení se pod profilovaný plech nebo střešní tašky namontuje nosný rošt, poté se kontralatě přišroubují přes izolační vrstvu ke krokvím. K tomu slouží dvouzávitové šrouby o délce 16 nebo 28 cm.

Pod plochým plechem nebo bitumenovým šindelem budete potřebovat pevné opláštění namontované na kontralatě.

Mezery mezi tepelně izolačními deskami jsou navíc vyplněny nízkoexpanzní polyuretanovou pěnou.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat utěsnění spoje mezi panely v hřebeni střechy a jejich rozích.

 

 

Koše, rohy a hřebeny by měly být také zajištěny speciální samolepicí těsnící páskou. Pořídit si můžete i profilované polystyrenové desky, které jsou konstruovány tak, že po položení na střešní krokve na ně můžete ihned instalovat střešní tašky.

Bohužel nelze měnit rozteče polystyrenových úchytů, což může pokrývačům ztížit instalaci krytu. Mohou instalovat tradiční latě v rozteči přizpůsobené konkrétnímu modelu dlaždice. Nejedná se o oblíbený ani snadno dostupný produkt/způsob. Profilované desky zajišťují izolaci o tloušťce 10 cm.

 

Podkroví potřebuje dýchat

Při zateplování domu myslete na to, že v užívaných i nevyužívaných podkrovích by měla být tepelně izolační vrstva odvětrávána. Vzduch odstraní vodní páru, která může kondenzovat a sníží tepelnou izolaci vlny.

V zateplených sklonech střech s využitelným podkrovím je vlhkost odváděna vzduchem pohybujícím se větracími prostory – jedním mezi vlnou a fólií nebo tuhým pláštěm a druhým – mezi krytinou a fólií nebo tuhým pláštěm.

Někdy v závislosti na použitých materiálech může stačit pouze jeden větrací prostor.

Vzduch vstupuje do prázdného prostoru otvory u okapu střechy a vystupuje štěrbinami umístěnými v hřebeni střechy nebo krby či větracími taškami.

V nevyužitých podkrovích, kde je strop nad posledním podlažím izolován, je výměna vzduchu zajištěna otvory ve štítových stěnách a případně štěrbinami v hřebeni střechy.

 

Chyby při zateplení střechy

Jednou z nejzávažnějších chyb dodavatelů je nepřesné řezání materiálu. Mezery mezi materiály mohou zvýšit tepelné ztráty.

Příliš volné pokládání vlněných prvků často způsobuje jeho sedání. V případě zateplení polystyrenem nezapomeňte na dodatečné utěsnění spár mezi deskami.

Stává se také, že dodavatelé zapomínají na zateplení oken, což má vliv na tepelné ztráty.

Zapomenout nelze ani na kombinaci izolace střechy a stěny.

 

Náklady na zateplení podkroví

Pokud plánujeme zateplení podkroví, je cena jistě jedním z faktorů, kterým se budeme při výběru materiálu řídit. V závislosti na zvolené metodě a materiálu mohou být náklady vyšší nebo nižší. Průměrná cena za zateplení m2 (materiál a odměna pro zateplovače) se pohybuje od 400 do 500 Kč čistého. Kolik stojí zateplení podkroví v závislosti na zvolené metodě?

 

TIP: Zateplení je opravdu velká investice, ale nemusíme na to být vždy sami. Stačí vědět, jak získat dotaci na zateplení domu.

 

PUR pěna

Cena zateplení podkroví PUR pěnou se odvíjí od tloušťky materiálu a povrchu, který se má tepelně izolovat. Pokud předpokládáme, že vrstva bude od 15 do 20 cm a podkroví 100 m2, bude se cena pohybovat od 200 Kč za m2 do 400 Kč za m2. Hodně také záleží na individuálním ceníku firmy a její lokalitě.

 

Pěnový polystyren

Zateplení podkroví polystyrenem se ukazuje jako nejlevnější řešení, které specialisté nejčastěji využívají. Materiál potřebný k provedení izolace stojí od 100 do 200 Kč za m2. V tomto případě si dejme pozor na odměnu pro zaměstnance, která se odvíjí i od lokality a renomovanosti vybrané společnosti.

 

Vlna

Pokud se rozhodneme zateplit podkroví vlnou, průměrná cena je cca 250 Kč za m2. Celkové náklady na zateplení závisí na velikosti střechy a její konstrukci. Pokud existuje mnoho úkosů a detailů, je třeba vynaložit spoustu materiálu na správné řezání. Navíc mějme na paměti, že cena se může lišit podle našeho bydliště a aktuální dostupnosti materiálu.

 

Jak změřit povrch izolace?

Abychom nakoupili dostatek materiálu na izolaci, musíme znát velikost povrchu, který je nutné tepelně izolovat. Při výpočtu bychom měli také počítat s případnými střešními okny.

 

Obecné pravidlo předpokládá, že na 1 m2 připadá přibližně 1,4 m2 zateplené plochy střechy.

 

Souhrn

Suma sumárum, nejčastěji používané materiály pro zateplení podkroví jsou: vlna, polystyren a PUR pěna.

Při rozhodování bychom měli srovnávat stavební materiály z hlediska tepelně izolačních vlastností, paropropustnosti, nehořlavosti a životnosti. Do úvahy je dobré brát i to, z jaké strany střechy chceme zateplovat. Některé střešní krytiny nám bez poškození totiž nedovolují izolaci z vnější strany.

Cena zateplení střechy se odvíjí od výběru materiálů, ceníku zhotovitelů v daném regionu a také způsobu samotné izolace.

 

Tomáš Konieczny, obsahový a SEO specialista